بیوگرافی زنان پیامبر را بنویسید. - امیرالمومنین امام علی (ع)
   
  امیرالمومنین امام علی (ع)

 

 

 

 

 

در مذهب ، كلام حق ، ناد علي است * طاعت كه قبول شود ياد علي است * از جمله آفرينش كون و مكان * مقصود خدا علي و اولاد علي است * منسوب به حضرت حافظ

        آخرین مطالب 

انسان ممکن الخطاست
شیر و شمشیر خدا
جنگ صفین و اهمیت جان حسنین
محافظت امام علی علیه السلام از حسنین
اولین پیروزی در صفین به دست امام حسین علیه السلام
حضور امام حسین علیه السلام در جنگ جمل
سخن امام علی(ع) درباره مهمترین عامل شتاب انتقام خدا
علامه مجلسی و صوفیه
احادیثی در مورد حق الناس!!!
پیش بینی داعش توسط امیرالمومنین (ع)
پیش بینی حضرت علی (ع) درباره سرنوشت آمریکا+لینک دانلود کتاب
دانلود کتاب نظرات سیاسی در نهج البلاغه
دعایی از حضرت علی(ع): طلب همسر خوب از خداوند
کم فروشی وگران فروشی از نظر قرآن
برخی از عوامل گمراهی های سیاسی از نگاه امیرالمؤمنین (ع) در نهج البلاغه
احادیت ائمه درباره عقل و جهل
زیارت حضرت امیرالمؤمنین (صلوات الله علیه)
لزوم تفکیک بین ورود اسلام به ایران و حکومت اموی و عباسی
خطاب خداوند در قرآن
سازشکاری از نظر امام علی (ع)
با وجود امام سجاد(ع) چرا مختار به خون خواهی برخاست؟
توصیه های حضرت علی(ع) برای کسانی که نعمت های خدا را از دست می دهند؟
چرا به امام حسین(ع) اباعبدالله می‌گویند؟
چگونه بنی امیه عاشورا را به عنوان عید معرفی کردند؟
گناهی که مرگ را نزدیک‌تر می‌کند!

 

        آرشیو مطالب

اسفند ٩٦
فروردین ٩٦
خرداد ٩٥
فروردین ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آذر ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
فروردین ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
آبان ٩۳
مهر ٩۳
شهریور ٩۳
امرداد ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
اسفند ٩٢
بهمن ٩٢
دی ٩٢
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
خرداد ٩٢
اردیبهشت ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
دی ٩۱
آذر ٩۱
آبان ٩۱
مهر ٩۱
شهریور ٩۱
امرداد ٩۱
تیر ٩۱
خرداد ٩۱
اردیبهشت ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
اسفند ۸٩
بهمن ۸٩
دی ۸٩
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
شهریور ۸٩
امرداد ۸٩
تیر ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸

 

            پیوندها

آپلود عکس و فایل
وبلاگی برای خدا
قرآن به تفکیک موضوع
جستجوی کلمات و عبارات در قرآن
تفسیر مطالب علمی قرآن
شناخت عمر از کتب اهل سنت
دین و اندیشه (تبیان)
سایت حوزه
موسسه تحقیقاتی ولیعصر
سایت غدیر
سایتهای مذهبی
با آل علی هر کی در افتاد ور افتاد
مناقب و فضایل امیرالمومنین
وبلاگ چهره واقعی عمر
احادیث و روایات
سایت سنت
کتابخانه تاریخ ایران و اسلام
موعود
وعده صادق
شیعه آنلاین
شیعه نیوز
برده داری در اسلام
پاسخ به شبهه افکنان قران و اسلام
پرسش و پاسخ دینی
شمیم شیعه پاسخ به شبهات
غربت مادر سیلی خورده فاطمه
حدیث

 

        صفحات جانبی

- زندگینامه حضرت علی اکبر
- زندگی نامه حضرت حکیمه خواهر امام هادی
- زندگینامه حضرت ام البنین (س)
- زندگینامه حضرت نرجس
- زندگینامه حضرت نجمه
- زندگینامه حضرت معصومه
- زندگینامه سکینه دختر امام حسین
- زندگینامه ابوالفضل العباس
- زندگینامه زینب کبری
- زندگینامه حضرت محمد (ص)
- زندگینامه حضرت فاطمه (س)
- زندگینامه حضرت خدیجه (س)
- زندگینامه امام علی (ع)
- زندگینامه امام حسن (ع)
- زندگینامه امام حسین (ع)
- زندگینامه امام سجاد (ع)
- زندگینامه امام باقر (ع)
- زندگینامه امام صادق (ع)
- زندگینامه امام موسی کاظم (ع)
- زندگینامه امام رضا (ع)
- زندگینامه امام جواد الائمه
- زندگینامه امام هادی (ع)
- زندگینامه امام حسن عسگری
- زندگینامه امام مهدی (عج)
- روایات مربوط به اخر زمان

 
        لوگوی دوستان
..

اسناد امامت امام علی و شهادت فاطمه ع

 شناخت عمر بن الخطاب از منابع اهل سنت

 شيعه اميرالمومنين عليه السلام

نقد صحیحین

حديث اشک|اشعار اهل بيت (ع)

قرآن و اهل بیت تنها راه نجات

...

 
بیوگرافی زنان پیامبر را بنویسید.

1-خدیجه دختر خویلد
وى نخستین همسرى بود که رسول خدا(ص) با او ازدواج کرد، در آن زمان بیست‏و پنج بهار از عمر شریف پیامبر مى‏گذشت و حضرت خدیجه بیوه زنى چهل ساله بود، تا خدیجه زنده‏بود، پیامبر همسر دیگرى انتخاب نکرد تا آن که قبل از هجرت در حالى که بیش از شصت سال از عمر وى مى‏گذشت، رحلت کرد . در آن زمان رسول اکرم(ص) نزدیک به پنجاه سال داشت .


 بدین ترتیب پیامبر مدت 25سال با همسرش خدیجه زندگى کرد . با این‏که تعدد زوجات در جزیرةالعرب مرسوم بود، اما رسول خدا حاضر نشد با وجود حضرت خدیجه‏ همسر دیگرى برگزیند و با این عمل، الگویى ارائه داد که لزوماً در حالات عادى، قاعده تنها، داشتن یک همسر است. حضرت خدیجه‏ با این‏که سنّى از او گذشته بود، محبوب‏ترین همسران حضرت به شمار مى‏رفت . پیوسته رسول خدا(ص) بین همسرانى که پس از او با آنان ازدواج نمود، از خدیجه به نیکى یاد مى‏کرد و این کار خوشایند دیگر همسرانش نبود.
2-سوده دختر زمعه
رسول اکرم پس ازوفات حضرت خدیجه، سوده را که زنى بیوه بود به ازدواج خویش در آورد. همسر سوده ازکسانى بود که به حبشه مهاجرت کرده و در آن جا به آیین مسیحیت در آمد و از دنیا رفت و این زن تنها و بى‏سرپرست ماند .اگر به نزد خاندان و بستگان خویش باز مى‏گشت، او را مجبور به کفر مى‏کردند و یا مورد آزار و اذیت آن ها قرار مى‏گرفت، از این رو پیامبر سرپرستى او را به عهده گرفت و با وى ازدواج نمود تا در ازاى صدق ایمانش، وى را مورد تکریم و احترام قرار دهد.
3-عایشه دختر ابوبکر
پیامبر او را در 16 سالگى و به روایت سنی ها نه سالگی به همسرى گرفت و در آن زمان نزدیک پنجاه‏ وپنج سال از عمر شریف حضرت سپرى مى‏شد. او تنها دوشیزه‏اى بود که به همسرى پیامبر در آمد.خویشاوندى سببى رسول اکرم با پدر وى برترین افتخار و سعادت در زندگى براى ابوبکر بود، همان گونه که براى انتشار سنّت پیامبر و احکام شرع ثمربخش بود، به‏ویژه آنچه مربوط به زنان بود. عایشه زیرک‏ترین همسران پیامبر بود و احکام اسلام را زود مى‏آموخت، به همین دلیل بسیارى از بزرگان صحابه، برخى از احکام اسلام را که فهم آن ها برایشان دشوار بود، از عایشه مى‏پرسیدند.
4-حفصه دختر عمر
رسول خدا با حفصه که زنى بیوه بود، ازدواج کرد. همسر وى (خنیس بن حذافه سهمى) در غزوه بدر پس از کارزارى جانانه به شهادت رسید و آن‏گاه که عده وفات او به‏پایان رسید، پدرش او را به ابوبکر عرضه کرد و او سکوت اختیار نمود و زمانى که رقیه دختر پیامبر، همسر عثمان از دنیا رفته بود، حفصه را به او عرضه داشت. عثمان گفت: فعلاً قصد ازدواج ندارم. عمر این مطلب را به رسول خدا گفت، حضرت فرمود:«حفصه به ازدواج مردى بهتر از عثمان در خواهد آمد و عثمان با زنى بهتر از حفصه ازدواج مى‏کند». سپس پیامبر حفصه را از عمر خواستگارى کرده و به ازدواج خویش در آورد .دختر خود ام‏کلثوم را به عثمان داد. بدین ترتیب پیامبر افتخار خویشاوندى با او را که نصیب عمر شده بود، از او سلب نکرد، چنان که با ابوبکر نیز چنین نمود. این ازدواج در حقیقت براى تحکیم پیوند و ارتباط بین خود و یارانش بود، که پاداشى براى جهاد آن ها در راه اسلام به شمار آید.
5-ام حبیبه رمله دختر ابوسفیان
پیامبر وى را که بیوه زن بود تزویج نمود. همسر او از جمله کسانى بود که به اتفاق وى به حبشه مهاجرت کرده بود. شوهرش به آیین مسیحیت گروید و سعى کرد همسرش را نیز به آیین جدید خود در آورد، ولى او خوددارى کرده و بر آیین اسلام باقى ماند و همسرش به دین نصرانیّت از دنیا رفت. وقتى این موضوع به سمع رسول خدا رسید، فرستاده‏اى را نزد نجاشى اعزام داشت تا او را از نجاشى براى وى خواستگارى کند .نجاشى او را براى ازدواج با پیامبر به نزد او فرستاد. از این ازدواج به خوبى روشن است که هدف پیامبر خشنود کردن این زن مؤمنه و اکرام و احترام او نسبت به پایدارى و استقامت و پایبندى به دین اسلام بوده است، چنان که این عمل سبب خشنودى ابوسفیان و علاقه‏مندى او به اسلام شده و از شدت دشمنى او با پیامبر مى‏کاست.
6-ام سَلَمه هند دختر أبى أمیه
وى از جنبه ایمان و جهاد در راه خدا برترین زنان به شمار مى‏آمد، ام سلمه براى حفظ دین خود و آزار و اذیت قریش به اتفاق همسرش به حبشه مهاجرت نمود و پس از آن به مدینه هجرت کرد. شوهرش «ابوسلمة بن عبد الأسد» در جنگ اُحد زخمى کارى برداشت که در اثر آن به شهادت رسید. رسول خدا از او خواستگارى به عمل آورد، وى به حضرت عرض کرد: «سنّ من زیاد است و عیالمندم و در این سن عار دارم ازدواج نمایم». حضرت در پاسخ او فرمود: «سن من بیش تر از توست و روزى عیال را خداوند مى‏دهد و از خدا مى‏خواهم که حالت عارداشتن را از تو دور گرداند».
7-زینب دختر جَحش
رسول خدا او را بدین سبب به ازدواج خویش در آورد که تا بر آداب و رسوم جاهلیت خط بطلان بکشد. زینب از قبیله قریش و از خاندانى شرافتمند به شمار مى‏رفت، وى دختر عمه رسول خدا و مادرش دختر عبدالمطلب بود. زینب همسر زیدبن حارثه بود که وى را طلاق داده بود. زید بن حارثه برده‏اى بود که رسول خدا او را به فرزندى پذیرفت و از آن به بعد اعراب به او «زید بن محمد» مى‏گفتند . خداوند خواست زینب را به وسیله ازدواج با زید مورد آزمون قرار دهد، تا حسّ تعصب قبیله‏اى و افتخارات نسبى را که در جزیرةالعرب رایج بود درهم بشکند. وقتى که پیامبر به زینب ازدواج با زید را عنوان کرد، زینب به جهت فخر به نسب و شرافت خاندان خود سر باز زد و به این ازدواج تن در نداد، و این آیه شریفه نازل شد:«وَما کانَ لِمُؤْمِنٍ وَلا مُؤْمِنَةٍ إِذا قَضى‏ اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَمْراً أَنْ یَکُونَ لَهُمُ الخِیَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَمَنْ یَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلالاً مُبِیناً».
این جا بود که زینب دستور پیامبر خدا را پذیرا شده و با بى میلى به ازدواج زید در آمد .مدتى با زید زندگى کرد و سپس بین آنان ناسازگارى به وجود آمد. زینب با زید به درشتى سخن مى‏گفت و به برترى نسب خود بر او فخر مى‏کرد، تا کار به جایى رسید که زید مجبور شد زینب را طلاق دهد. خداوند به پیامبرش دستور فرمود زینب را به ازدواج خود در آورد تا بر آیین «عدم جواز ازدواج با زن پسر خوانده» خط بطلان بکشد و پایه و اساس اسلام را آن گونه که خدا مى‏خواهد بنا نماید، ولى رسول خدا از بیم این که مبادا منافقین بگویند پیامبر با زن پسرش ازدواج کرده، در امر ازدواج خود با زینب تعلل مى‏کرد تا این که از ناحیه خداوند متعال مورد عتاب قرار گرفت:«وَتَخْشى‏ النّاسَ وَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشاهُ فَلَمّا قَضى‏ زَیْدٌ مِنْها وَطَراً زَوَّجْناکَها لِکَیْ لایَکُونَ عَلى‏ المُؤْمِنِینَ حَرَجٌ فِى أَزْواجِ أَدْعِیائِهِمْ إِذا قَضَوْا مِنْهُنَّ وَطَراً»پس از نزول این آیه بود که رسول خدا زینب را به ازدواج خویش در آورد. رسول‏اکرم زینب دختر عمه خود را از کودکى مى‏شناخت،
8-جُویریه دختر حارث بن أبى ضرار
رسول گرامى‏اسلام جویریه را به خاطر علاقه‏مند ساختن دل قبیله او به اسلام و اعطاى آزادىِ از دست رفته آنان، به ازدواج خویش در آورد. جویریه از قبیله بنى مصطلق بود که به رهبرى رئیس شان حارث بن أبى ضرار به نبرد با پیامبر برخاستند، رسول خدا سرعت عمل به خرج داد و آن ها را در خانه‏های شان به شکست واداشت . بسیارى از مردان و زنان و فرزندان آن ها را اسیر ساخت و اموال فراوانى را به غنیمت گرفت. از جمله زنانى که به اسارت در آمدند، جویریه دختر حارث بود که در سهم غنیمتى یکى از مسلمانان قرار گرفت. جویریه خود را به صورت مُکاتَب از وى خریدارى کرد و سپس نزد پیامبر آمد و عرض کرد:
جویریه دختر حارث بن أبى ضرار هستم که رئیس قبیله خود بود. دشوارى‏هایى که در این مسیر دیدم بر شما پوشیده نیست. در سهم ثابت بن قیس قرار گرفتم . خود را به نحو مُکاتَب از او خریدارى کردم [یعنى با او به توافق رسید که در برابر آزادى خود مبلغى پول به او بپردازد] و اینک نزد شما آمده‏ام تا در زمینه مکاتبه مرا یارى نمایى.
این جاست که دور اندیشى رسول خدا درباره بنى مصطلق آشکار مى‏گردد، چه این که آن ها از خاندان‏هاى اشراف و مورد احترام عرب بودند . اسارت انبوه مردان و زنان آن ها برای شان دشوار تلقى مى‏شد . این قضیه مشکلات اجتماعى غیر قابل حلّى را در پى داشت. پیامبر
با انجام عملى حکیمانه، به گونه‏اى برخورد کرد که به آزادى تمام اسیران منتهى گشت. به جویریه فرمود: آیا مى‏خواهى کارى برتر از این براى تو انجام دهم؟ عرض کرد: چه کارى؟ حضرت فرمود: من مبلغ پولى را که براى آزادى خود نیاز دارى بپردازم و تو را به ازدواج خویش در آورم. عرض کرد: آرى، این کار را مى‏توانید انجام دهید. خبر به مسلمان‏ها رسید که پیامبر با جویریه دختر حارث ازدواج کرده است با خود گفتند: خویشاوندى سببى رسول خدا با آن ها، باعث خواهد شد که همه اسراى آن ها آزاد شوند. طولى نکشید که مسلمان‏ها، کلیه اسرایى را که در اختیار داشتند آزاد ساختند.
عایشه مى‏گوید: رسول خدا به وسیله ازدواج با جویریه، تعداد صد خانواده از بنى‏مصطلق را آزاد ساخت و من زنى با برکت‏تر از جویریه نسبت به قوم خود ندیدم.
9-صفیه دختر حى بن اخطب
پدر صفیه رئیس قبیله بنى نضیر از بنى اسرائیل بود که پس از کشته شدن شوهرش کنانة بن ربیع بن ابى الحقیق در غزوه خبیر به اسارت مسلمان‏ها در آمد. رسول خدا او را خواست و بدو فرمود: اگر بخواهى بر آیین خود باقى بمانى تو را مجبور به پذیرش اسلام نخواهیم کرد . اگر خدا و رسول او را پذیرا گردى، تو را براى خویشتن انتخاب مى‏کنم. وى گفت: من خدا ورسول او را اختیار مى‏کنم. از این رو پیامبر او را آزاد کرد و به نکاح خویش در آورد و آزادى او را مهریه‏اش قرار داد.
پیامبر اسلام را بر او عرضه کرد و او پذیرفت . ازدواج حضرت با وى به پاس پذیرا شدن اسلام او بود. صفیه بانوى بزرگ قوم خود بود که بیش ترین دشمنى را با پیامبر داشتند. آن حضرت با این ازدواج خواست قوم او را به اسلام متمایل ساخته و در همزیستى مسالمت‏آمیز و دور افکندن دشمنى و کینه‏توزى درسى آموزنده بدانان بدهد.
10-میمونه دختر حارث هلالیه
وى نیز زنى بیوه و آخرین همسر پیامبر بود، شوهر قبلى او «ابارهم بن عبدالعزى» نام داشت. پیامبر جهت ارج و احترام به قبیله او، که از آن حضرت حمایت و پشتیبانى کردند، وى را به ازدواج خویش در آورد.(1)
پی نوشت:
1- همراه با پیامبران در قرآن، طباره عبدالفتاح ،مترجمان حسین خاکساران و عباس جلالی.

شهروز تهرانی | ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ٢٤ بهمن ۱۳٩۱
+ نظرات ()
 
        منوی اصلی
خانه
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
 
        درباره وبلاگ

 
         نویسندگان

 
       موضوعات مطالب
احادیث و روایات(٢٩٢)
تشیع و تاریخ(٢٠۱)
تاریخ و عاشورا(٦٠)
نگارخانه(٥٠)
اسناد شهادت حضرت زهرا(۳٧)
اسناد امامت امام علی ازکتب اهل سنت(٢۸)
زندگی نامه امام علی(٢٦)
ادعیه و زیارات(٢٦)
عایشه(٢۳)
شعر مذهبی(٢٠)
قرآن(۱٩)
دانلود(۱۸)
دانش و کرامات امام علی(۱٥)
روایات اهل سنت درباره عمر(۱٤)
داستان(۱٤)
وهابیت(٧)
جنایات سپاه اعراب(٧)
اسناد شهادت پیامبر(٤)
حفصه(۳)
تقویم و اعمال ماه رجب(٢)
اسناد امامت امام علی ازکتب اهل سنت(٢)
مهدویت(۱)
جنایات سپاه اعراب(۱)
 
       سایر امکانات

  RSS 

POWERED BY
PersianWeblog.COM

 قالب غدیر

.... ..

اسناد امامت امام علی و شهادت فاطمه ع
لوگو وبلاگ
...
...

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

... ... ...

.... .... ...
.
.
...
 ...

زیارت عاشورا

ذکر کاشف الکرب

دعای عظم البلا

...

 

 ... Online User ...

 


تمامی حقوق محفوظ می باشد!

www.amiremomenin.persianblog.ir- Designed By shahrooz tehrani