دستور زیارت اهل بیت و فوائد آن در کتب اهل سنت

 

عایشه تعجب کرد و این سؤال را چندین بار پرسید و هر بار رسول الله(صلى الله علیه وآله) ثواب زیارت حسین را زیادتر گفت. تا این که فرمود: ثواب زیارت حسین(علیه السلام) برابر نود حج و نود عمره من است که در نامه عمل زائر نوشته مى شود.

کامل الزیارات، باب 22، ص67 ; بحارالانوار، ج44، ص260، امالى شیخ66

البته این کار در اهل سنت و سایر فرق هم وجود دارد، مثلا زیارت قبر شیخ عبدالقادر گیلانى و امام ابوحنیفه در بغداد، یا خواجه نظام الدین در هند، یا شیخ اکبر مقبل الدین در مصر، از نظر آن ها جائز و ثواب دارد و جماعتى از اهل سنت مى روند و زیارت مى کنند و هیچ روایتى هم از پیامبر در شأن آن ها نرسیده است.

از طرفى قبور اولیاء خدا و ائمه معصومین محل تقرب به خداست، محل عبادت خداوند است. در حرم پیامبر(صلى الله علیه وآله)خداوند را عبادت مى کنیم. پیامبر را عبادت نمى کنیم،
بلکه پیامبر را زیارت مى کنیم و با زیارت پیامبر از ایشان مى خواهیم نزد خداوند براى ما شفاعت و طلب آمرزش کند; طبق آیه شریفه:

وَ لَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ جاؤُکَ فَاسْتَغْفَرُوا اللهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللهَ تَوّاباً رَحِیماً     نسا/64

لذا این کار مورد تأیید خداوند است.

تازه از فواید زیارت ائمه(ع) اینست وقتی گروهی از شهری به مشاهد انها می روند در آن چند روز در حرمها مشغول تلاوت قران و دعا و مناجات در ساعات غیر فریضه وخواندن فریضه در اول وقت می باشند و مد ت چند روزی که در آنجا هستند از هیاهوی د نیا وسرگرمی زندگی بدوراند و عده زیادی وقتی از این سفر معنوی که برمیگردند برنامه های عبادی مناسبتری را نسبت به قبل انجام می دهند. این عمل شرک است یا تقویت ایمان ؟!!

قسطلانى مى گوید: شایسته است که زائر در کنار قبر پیامبر زیاد دعا و استغاثه کند، متوسل شود، طلب شفاعت کند و بى تابى کند و سزاوار است که خداوند شفاعت پیامبر را در حق او بپذیرد المواهب اللدنیه، ج 3، ص417

أم سلمة از پیامبر نقل مى کند کسى که مرا بعد از وفات زیارت کند مانند کسى است که در حیات با من مصاحبت داشته و کسى که اهل بیت مرا زیارت کند مثل آن است که مرا زیارت کرده است.

انس بن مالک روایت مى کند پیامبر فرمود کسى که مرا بعد از وفات زیارت کند، مانند این است که در حال حیات زیارت کرده و هر کس بتواند مرا زیارت کند و نکند هیچ عذرى ندارد وفاء الوفاء، 4، ص1346

علامه امینى در کتاب شریف «الغدیر» 22 حدیث متواتر مشابه حدیث مذکور از کتب معتبر اهل سنت نقل کرده است و 42 کلام از ائمه اهل سنت در تأکید استحباب زیارت قبر پیامبر مى آورد و متون زیارت را نقل مى فرماید الغدیر، ج5 ، زیارت مشاهد مشرفه.

فاکهى در حسن الأدب و غزالى در احیاء علوم الدین براى ائمه بقیع زیارت نامه هایى نقل کرده اند حسن الادب: 83 ; احیاء العلوم، ج1، ص232

براى شهداء احد زیاراتى را مستحب دانسته اند بویژه حضرت حمزه از طریق صحابه نقل کرده اند. رحله ابن جبیر 153; حسن الادب 83; وفاء الوفا; مراقى الفلاح 152. و نظایر آن ها که کتب زیادى در خصوص آن نوشته شده است.

به طور خلاصه مى توان به بعضى از فوائد زیارت مشاهد مشرفه چنین اشاره کرد:

1 . زائر با این کار از سنت الهى سلام و صلوات بر بندگان مقرب تبعیت مى کند، سلام و صلوات خدا بر انبیاء و صالحان در قرآن فراوان است.

2 . تشکر از صاحب رسالت و عمل به آیه مودت ذى القربى است.

3 . قدرشناسى از حاملان علوم نبوى است که آن ها را بر مسلمان ها رسانده اند

4 . با اظهار ارادت به مقربان خداوند، به خداوند تقرب مى جوید.

/ 0 نظر / 11 بازدید