ویران کردن برخی از مساجد کوفه بعد از ظهور امام زمان (عج)

البته کوفه از دیرباز و از زمان امیرالمؤمنین(ع) دارای مساجدی بود که برخی از آنها به عنوان مساجد مبارکه نامیده شده و بسیار ارزشمند و دارای فضیلتند که مهمترین آنها مسجد جامع کوفه است و بعد از آن مسجد سهله و مساجد دیگر هستند.

اما از همان زمان مساجدی هم بوده که به مساجد ملعونه شهرت داشته اند که مسجد اشعث بن قیس و مسجد شیث بن ربعی ریاحی از آن جمله اند.

به عبارتی چون بینانگذاران این مساجد از افراد منافق و پلیدی بودند که با اهل بیت (علیهم السلام) دشمنی داشتند و این مساجد را نه به منظور عبادت بلکه به پایگاهی برای دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) ایجاد کرده بودند بنابراین به فرموده امام صادق (ع) این مساجد، مساجد ملعونه نام گرفتند. امیرالمؤمنین (ع) نماز خواندن در مسجد شیث بن ربعی را نهی کردند. البته آن مساجد ملعونه امروز با موقعیت فعلی کوفه وجود خارجی ندارد.

یعنی در حال حاضر کوفه آن کوفه با عظمت گذشته نیست. در حقیقت وضع فعلی کوفه شهرکی است در کنار نجف و نجف، کوفه را تحت الشعاع خود قرار داده. در واقع این سوال که آیا هنگام ظهور امام زمان (عج) کوفه تغییر و تحولی پیدا کرده و مثلاً مساجدی این گونه در آن پدید خواهد آمد و حضرت آن ها را از بین می برند یا منظور از کوفه در آن موقع که این روایت گفته شده نجف امروزی بوده است یا نه، مشخص نیست. بنابراین نمی توان به سادگی و به وضوح راجع به آن اظهار نظر کرد.

دکتر محمدحسین رجبی دوانی

/ 0 نظر / 12 بازدید