علی (علیه السلام )از نگاه دیگران

 

خلیل غوی از (بزرگان اهل سنت) :

«چه بگویم درباره کسی که دوست و دشمن فضایل او را انکار نمودند، دوست به واسطه ترس، دشمن به واسطه حسد، مع الوصف عالم از فضایل او پر شد» .

قاسم حبیب جابر (از علمای اهل سنت) در اوایل کتابش با عنوان «الاهداء» می نویسد:

«این کتاب را به رهبری تقدیم می کنم که نرمی و خشونت و رحمت و سخت گیری را جمع کرد... به اسلام عظمت بخشید و راهش را روشن ساخت... به مبادی حق و عدل و نیکی و دوستی پای بند ماند... وبالاخره به امیرمؤمنان علی بن ابی طالب علیه السلام ... شهید حق تقدیم می کنم » .

دکتر صبحی صالح (استاد دانشگاه لبنان و شارح نهج البلاغه) :

«عشق من به امام علی علیه السلام و بر اهل بیت پاک و هر مبارز مخلصی است که پرچم اسلام را برافراشته می سازد... معتقدم که ضروری است نهج البلاغه ی امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام در سراسر جهان چاپ و توزیع گردد تا نسل جدید مسلمان از آن بهره مند شود» .

عبد الفتاح عبد المقصود (نویسنده ی مشهور مصری) :

«علی علیه السلام سراسر عمرش را در پیروی از نمونه عالی کمال و فضیلت (پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم) گذرانده، پیوسته ملازم آخرین حد کمال در اخلاق بود»

ابن ابی الحدید (شارح نهج البلاغه) :

«علی علیه السلام مانند خورشید تابان بود که با کف دست پوشیده نمی شود و مثل روز روشن است که اگر یک تن آن را بیند، دیدگان دیگران خواهد دید. ...علی سرآمد همه فضایل و سرچشمه آنهاست » .

شیخ محمد عبده:

«کلام امام علی بن ابی طالب ، پس از کلام خدای متعال و پیغمبرش صلی الله علیه و آله و سلم شریف ترین و برترین سخن و سرشارترین کلام از لحاظ مواد و دارای بهترین شیوه است و بیشترین معانی و محتوا را دارد» .

کاردینو (دانشمند مسیحی) :

«علی آن قهرمان دردمند خونین دل و آن یکه سوار ژنده پوش و آن امام شهیدی است که صاحب روح ژرف است و رمز عذاب الهی در اعماق آن نهفته است » .

سلیمان کتانی:

«هر سخنی درباره علی بن ابی طالب گفته شود که او را در مکان و زمان محصور دارد جز سخن پردازی و ترتیب الفاظ نخواهد بود و آن هم الفاظی بسته ومرده که روح معانی بدان در نتواند آمد» .

میخائیل نعیمه (نویسنده معروف مسیحی) :

«قهرمانیهای امام علی علیه السلام فقط منحصر به میدانهای کارزار نیست، بلکه او در روشن اندیشی، پاکی وجدان، سحر بیان، عمق و کمال انسانیت، شور وحرارت ایمان، بلندی همت و فکر، یاوری و هواداری از رنجیده ها در قبال جفاکاران و فروتنی در مقابل حق، هر کجا که تجلی کند، نیز قهرمان بود» .

جرج جرداق (مسیحی دانشمند و نویسنده معاصر) :

«ای روزگار! چه می شد اگر تمام نیروهای خود را بسیج می کردی و در هر عصری و زمانی بزرگ مردی، چون علی علیه السلام با همان عقل و دهان و قلب، با همان زبان و همان شمشیر به جهان ارمغان می دادی؟» .

توماس کارلایل (فیلسوف انگلیسی) :

«علی علیه السلام به خاطر شدت عدالتش به شهادت رسید» .

گابریل دی انگیری:

«علی علیه السلام یگانه و تنها نمونه ای است که تاریخ از این حیث (قهرمان قهرمانان بودن) به ما نشان می دهد» .

جرجی زیدان (دانشمند مسیحی) :

«علی علیه السلام همچون آفتاب نیمروز می درخشد» .

/ 0 نظر / 11 بازدید