ادعای یکسان بودن شرافت و نسب على(علیه السلام) و معاویه ملعون !!!


شجره اُموى شجره خبیثه اى که ریشه اش در روى زمین روئیده و قرار و ثباتى ندارد .چقدر این دو شجره از یکدیگر دورند : یکى شجره مبارکه زیتونه پرتو افکن ، و دیگرى شجره ملعونه در قرآن(3) .
و بنابر نقل تاریخ طبرى همه علما اتّفاق نظر دارند : براساس تأویل و تفسیر پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله)(4) منظور از شجره ملعونه در قرآن ، بنى اُمیّه است . چگونه او آن دو را یکسان مى شمارد؟! در حالى که پیامبر اعظم(صلى الله علیه وآله)مى فرماید : «إنَّ الله اختارمن بنی آدم العرب ، واختار من العرب مُضَر ، واختار من مُضَر قریشاً ، وأختار من قریش بنی هاشم ، واختارنی من بنی هاشم»(5)[ خداوند از میان فرزندان آدم ، عرب را برگزید ، و از میان عرب قبیله مُضَر را ، و از میان مُضَر قریش را ، و از میان قریش بنى هاشم را ، و از میان بنى هاشم مرا انتخاب کرد] .
و نیز چگونه او آن دو را مساوى مى داند؟! در حالى که پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله) در دوران زندگیش از محصول این شجره ملعونه رنج هاى بسیارى دید . حضرت از آن روزى که در خواب مشاهده کرد که آنان مانند بوزینه ها و خوک ها از منبرش بالا و پایین مى روند ، دیگر خندان دیده نشد(6) . و در پى آن بود که خداوند آیه : (وَمَا جَعَلْنَا الرُّءْیَا ا لَّتِى أَرَیْنَاکَ إِلاَّ فِتْنَةً لِلنَّاسِ)(7) [و ما آن رؤیایى را که به تو نشان دادیم، فقط براى آزمایش مردم بود] ، را نازل کرد .
و چگونه آن دو را یکسان مى بیند؟! در حالى که بنى اُمیّه بندگان خدا را برده خود ساخته ، و بیت المال را حیف و میل کرده ، و کتاب خدا را وسیله فریب مردم قرار دادند ، آن گونه که پیامبر صادق امین خبر داده بود(8) . و چگونه ابوسفیان را شیخ قریش مى شمارد؟! در حالى که او ننگ و عار قریش است ، و طبق فرمایش بى پرده پیامبر بزرگوار ، او ملعون است ; زیرا روزى که آن حضرت ابوسفیان را با معاویه دید فرمود : «أللّهمَّ العن التابع والمتبوع ، أللّهمَّ علیک بالاُقیعس»(9)[خدایا! تابع و متبوع هر دو را لعنت فرما! و شرّ آن سینه برآمده پُشتْ فرو رفته ـ یعنى معاویه ـ را خود برطرف نما] .
روزى نیز پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله) او را دید که سوار بر مرکب است و معاویه و برادرش او را همراهى مى کنند ، یکى از جلو افسار مرکب را گرفته و دیگرى از پشت سر ، آن را مى راند ، در این هنگام حضرت فرمود : «أللّهمَّ العن القائد والسائق والراکب»(10) [خدایا جلو دار ، و دنباله رو ، و سواره هر سه را لعنت فرما] .و چگونه شیخ قریش را قرین شیخ ابطح قرار مى دهد؟! در حالى که علقمه درباره او مى گوید :
إنَّ أبا سفیانَ من قبلِهِ *** لم یکُ مثلَ العُصبة المسلمةْ
لکنَّه نافقَ فی دینِهِ *** من خشیةِ القتلِ على المرغمةْ
بُعداً لصخر مَعَ أشیاعِهِ *** فی جاحمِ النارِ لدى المضرمةْ(11)
[همانا ابو سفیان در گذشته مانند گروه مسلمانان نبود . ولى از ترسِ کشته شدنِ ذلّت بار ، منافقانه ، دین را پذیرفت . واى به حال صخر و پیروانش در وسط آتش جهنّم در آنجا که آتش بر افروخته شده است] .اى کاش خضرى سخن مقریزى در کتاب «النزاع و التخاصم»(12) را مطالعه مى کرد آنجا که وى مى گوید :
ابوسفیان ـ رهبر احزاب ـ همان کسى است که در جنگ اُحد با پیامبر به جنگ پرداخت و هفتاد نفر از بهترین یاران آن حضرت از مهاجر و انصار به ویژه شیر خدا حمزة بن عبد المطّلب را کشت . وى در جنگ خندق با پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله) کار زار کرد و در آن جنگ براى پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله) چنین نوشت : «باسمک اللّهمّ أحلف باللاّت والعزّى وساف ونائلة وهُبَل ، لقد سرتُ إلیک اُرید استئصالکم ، فأراک قد اعتصمت بالخندق ، فکرهتَ لقائی ، ولک منّی کیوم اُحد» [خدایا به نام تو به بُت لات و عُزّى و ساف و نائله و هُبَل سوگند مى خورم که به سوى تو آمده ام تا ریشه شما را قطع کنم ، و اینک مى بینم که به خندق چنگ زده اى ، گویا دیدار من تو را آزرده و سخت ناراحت مى کند ، بدان که امروز مانند روز اُحد از تو انتقام خواهم گرفت] .
و نامه اى را به وسیله ابو سلمه جشمى خدمت پیامبر(صلى الله علیه وآله) فرستاد و آن نامه را اُبىّ بن کعب(رضی الله عنه) براى پیامبر قرائت کرد و حضرت در پاسخش نوشت : «قد أتانی کتابک ، وقدیماً غرّک ـ یا أحمق بنی غالب وسفیههم ـ بالله الغرور ، وسیحول الله بینک وبین ما ترید ، ویجعل لنا العاقبة ، ولیأتینَّ علیک یوم أکسر فیه اللاّت والعزّى وساف ونائلة وهبل یا سفیه بنی غالب» [نامه ات به دستم رسید ، تو را ـ اى احمق و سفیه بنى غالب ـ غرور از سابق فرا گرفته ، و به زودى خداوند میان تو و خواسته ات پرده انداخته ، و پیروزى و عاقبت به خیرى را براى ما رقم خواهد زد ، و اى سفیهِ بنى غالب روزى را خواهى دید که من در آن روز بت لات و عزّى و ساف و نائله و هبل را درهم مى شکنم] .
و ابوسفیان پیوسته با خدا و پیامبرش در ستیز و نبرد بود تا آنگاه که پیامبر براى فتح مکّه حرکت کرد ، در این هنگام عبّاس بن عبدالمطّلب که از زمانِ جاهلیت با او رفاقت و دوستى داشت ، او را پشت سر خود بر مرکبش سوار کرده خدمت پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله) آورد . وقتى که او را به محضر پیامبر خدا وارد کرد ، در خواست کرد که به او امان دهد و هنگامى که چشم حضرت به او افتاد ، فرمود : «ویلک یا أبا سفیان! ألم یأنِ لک أن تعلمَ أن لا إله إلاّ الله؟» [واى بر تو اى ابوسفیان ! آیا وقت آن نرسیده است تا بپذیرى که معبودى جز او نیست ؟ ]ابوسفیان پاسخ داد : «بأبی أنت واُمّی ما أوصلک وأجملک وأکرمک! والله لقد ظننتُ أ نّه لو کان مع الله غیره لقد أغنى عنّی شیئاً» [پدر و مادرم فدایت باد! چقدر به رَحِم پایبندى و جمیل و کریم هستى! به خدا سوگند دانستم که اگر معبود دیگرى با خدا بود هر آینه مرا یارى مى کرد و نیازم را برطرف و خواسته ام را بر آورده مى کرد] . آنگاه پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله) به او فرمود : «اى اباسفیان! آیا وقت آن نرسیده است که بپذیرى من پیامبر و فرستاده خدایم»؟ در پاسخ گفت : پدر و مادرم فدایت! نسبت به این مسئله هنوز کراهتى در درونم هست . عبّاس به او گفت : واى بر تو! پیش از آن که گردنت زده شود شهادت حقّ را بر زبان جارى کن ، و در این هنگام ابوسفیان شهادتین گفت ومسلمان شد .(13)

 

1 - محاضرات تاریخ الاُمم الإسلامیّة 2 : 67 .
2 - «عبشمى» منسوب به عبد شمس بن عبد مناف جدّ بزرگ معاویة بن ابوسفیان است .
3 - إسراء : 60 .
4 - تاریخ طبرى 11 : 356 [10/58 ، حوادث سال 284 هـ] ; و تاریخ خطیب 3 : 343 [شماره 1451] ; و تفسیر قرطبى 10 : 286 [10/183] ; و تفسیر نیشابورى 15 : 55 ، حاشیه تفسیر طبرى .
5 - بیهقى [در سنن خود 7/134] ، و حکیم [ در سنن ترمذى 5/5544 ، ح 3605] آن را نقل کرده اند .
6 - تفسیر طبرى 15 : 77 [مج 9/ج 15/112] ; تاریخ طبرى 11 : 356 [10/58 ، حوادث سال 284 هـ ] ; تاریخ خطیب 9 : 44 [شماره 4627] ; 8 : 280 [شماره 4377] .
7 - إسراء : 60 .
8 - النزاع والتخاصم : 52 و 54 [ص 81] ; الخصائص الکبرى 2 : 118 [2/200] .
9 - براء بن عازب مى گوید : «مراد از اقیعس ، معاویه است» .
10 - کتاب نصر بن مزاحم پیرامون جنگ صفّین : 244 و 248 [ص 218 و 220] ; و تاریخ طبرى 11 : 357 [10/58 ، حوادث سال 284 هـ] .
11 - کتاب نصر بن مزاحم : 219 [ص 195] .
12 - النزاع والتخاصم : 28 [ص 52] .
13 ـشفیعى شاهرودى، گزیده اى جامع از الغدیر، ص 335.
 

/ 0 نظر / 10 بازدید