آیا روایت « لست بمنکر فضل أبى بکر » از قول امام جواد صحت دارد ؟

 

أوّلاً : این روایت در کتاب الإجتجاج طبرسی است و هیچ سندی ندارد . طبرسی می‌نویسد : « وروی » و هیچ سندی ذکر نمی‌کند .

ثانیا : این حدیث از امام جواد (علیه السلام) در پاسخ یحیى بن اکثم است ، ونویسنده بین امام باقر و حضرت جواد(علیه السلام) که ملقّب به ابو جعفر هستند آشنایى ندارد، و لذا فرق نگذاشته است.

ثالثاً : امام جواد علیه السلام این مطلب را در برابر طر فداران ابوبکر و عمر فرموده‌اند و طبیعی است که وقتی کسی می‌خواهد با مخالفین خودش مناظره کند ، نمی‌تواند مخالفت علنی خود را با تمام عقاید آن‌ها اعلام کند ؛ چون در این صورت هیچ تأثیری بر آن‌ها نخواهد داشت . همانند داستان حضرت ابراهیم علیه السلام .

خداوند کریم داستان را این گونه نقل می‌کند :

فَلَمَّا جَنَّ عَلَیْهِ اللَّیْلُ رَأَى کَوْکَبًا قَالَ هَذَا رَبِّی فَلَمَّا أَفَلَ قَالَ لَا أُحِبُّ الْآَفِلِینَ .

فَلَمَّا رَأَى الْقَمَرَ بَازِغًا قَالَ هَذَا رَبِّی فَلَمَّا أَفَلَ قَالَ لَئِنْ لَمْ یَهْدِنِی رَبِّی لَأَکُونَنَّ مِنَ الْقَوْمِ الضَّالِّینَ .

فَلَمَّا رَأَى الشَّمْسَ بَازِغَةً قَالَ هَذَا رَبِّی هَذَا أَکْبَرُ فَلَمَّا أَفَلَتْ قَالَ یَا قَوْمِ إِنِّی بَرِیءٌ مِمَّا تُشْرِکُونَ .

قطعاً وقتی حضرت ابراهیم می‌گوید که ستاره و ماه و خورشید خدای من هستند ،‌ به این خاطر نیست که حقیقتا این مطلب را قبول داشته است . امام جواد علیه السلام در اول مناظره از فضیلت ابوبکر و عمر که مورد قبول خصم او بوده سخن می‌گوید و بعد با یک جملۀ دیگر تمام آن‌ را باطل می‌کند :

فقال على رأس المنبر : إنّ لی شیطاناً یعترینى، فإذا ملتُ فسدّدونى .

ابوبکر بالاى منبر گفت: شیطانى بر من مسلّط است که مرا وسوسه مى کند .

نویسنده بازهم اصل امانتداری در نقل را رعایت نکرده است و ادامه سخن را حذف می کند و چه خوب بود که ادامه را نیز نقل می‌کرد .

/ 0 نظر / 9 بازدید