مهم‎ترین شبهات وهابیون درمورد حضرت زهرا(س) و پاسخ به آن

 پیامبر گرامی اسلام(ص) فرزندان متعددی داشتند. آنچه که مشهور است حضرت رسول(ص) دارای چهار دختر و چهار پسر بودند.
از دختران پیامبر(ص)، «زینب» که همسر ابو‎العاص بن الربیع بود، «ام کلثوم» و «رقیه» که همسران عتبه و عتیبه، و عروس ابولهب بودند(که بعد از نزول سوره مبارکه "تبت" طلاق دادند و همسر عثمان شدند)، و دیگری «حضرت زهرا(س)» بودند. از پسران پیامبر نیز «قاسم»، «طیب» و «طاهر» که هر سه در مکه از دنیا رفتند و قبرشان در قبرستان ابوطالب است. پسر چهارم ایشان نیز «ابراهیم» که از ماریه قبطیه و در مدینه دفن است. در بین این هشت فرزند، فاطمه زهرا(س) جایگاه ویژه ای داشتند. روایاتی که از پیامبر(ص) در وصف حضرت زهرا(س) آمده برای هیچ یک از فرزندان ایشان نیامده است. این روایات، روایات پدر و دختری نیست بلکه بیانگر جایگاه ویژه زهرای مرضیه(س) نزد خداوند متعال است.


 احادیث مختلف کتب غیرشیعی در منزلت حضرت زهرا(س) :
در کتاب "صحیح بخاری" جلد 4 صفحه 210 حدیث 3714 آمده که پیامبر فرموده‎اند " فمن اغضبها فقد اغضبنی = هرکس او (زهرا) را بیازارد مرا آزرده است".
در همین کتاب ج 4 ص 209 ح 3711 نیز آمده که "فاطمه(س) سیده النسا اهل الجنه = فاطمه(س) سرور زنان بهشتی است".
 باز در این کتاب ج 5 ص 82 ح 4240 آمده "انّ فاطمه بنت رسول الله غَضِبَت علی ابی‌بکر فَلَم فَلَم تُکَلِّمُهُ حَتَّى تُوُفِّیَ = حضرت زهرا تا پایات حیاتشان با ابوبکر حرف نزد"."صحیح مسلم" ج 6 ص 22 ح 4686 آمده که "من مات ولم تکن فی عنقه بیعة فمات میتة جاهلیة = هرکس از دنیا برود و بیعت امامی بر گردنش نباشد، مرگش مرگ جاهلی است".
همچنین «احمد بن حمبل» در کتاب "مسند احمد بن حمبل" ج 4 ص 96 آورده که "من مات بلا امام مات میتة جاهلیة = هرکس بدون امام از دنیا برود مرگش مرگ جاهلی بوده است". طبق کتب مذکور حضرت زهرا(س) تا آخرین لحظه با ابوبکر حرف نزد. اگر بدون امام از دنیا رفته که نستجیر باالله باید بگویند که ایشان اهل جهنم است. در حالی که خودشان هم معترفند که فاطمه زهرا(س) اهل بهشت و سرور زنان اهل بهشت است. پس بی بی دوعالم با امام از دنیا رفته است. درنتیجه به صراحت می‎توان گفت که امام و مولایشان امیرالمومنین علی علیه السلام بوده است.


تمام مذاهب غیر از شیعه علی‎الخصوص فرقه ضاله وهابیت بر این مسئله واقفند. حضرت فاطمه(س) مدرک و سند حقانیت شیعه است. چرا که کلمه "شهادت" در مورد حضرت زهرا(س) یعنی بطلان خلافت عمر، ابوبکر و عثمان و اثبات حقانیت ولایت مولانا امیرالمومنین علی علیه السلام. پس وهابیون برای اینکه ولایت حضرت علی(ع) را زیر سوال ببرند، در زمینه زندگی و شهادت حضرت زهرا(س) شبهاتی وارد می‎نمایند.


با اشاره به شبهه وهابیت مبنی بر اینکه حدیث "فاطمه بضعت منی" در مذمت حضرت علی(ع) از پیامبر نقل شده باید گفت:
در کتاب "صحیح بخاری" ح 3110 آمده که پیامبر(ص) فرموده‎اند که "فاطمه بضعت منی = فاطمه پاره تن من است". این کتاب به نقل از «مسور بن مخرمه» نوشته که حضرت علی(ع) می‎خواست «جُوِیریه» دختر ابوجهل را خواستگاری و به اصطلاع عامیانه بر سر حضرت زهرا(س) هوو بیاورد که پیامبر(ص) این حدیث را نقل و فرموده‎اند یا علی اگر بخواهی با دختر ابوجهل ازدواج کنی باید دختر مرا طلاق بدهی.این حدیث جعلی برای مذمت علی(ع) و زیر سوال بردن مکتب تشیع نوشته شده است. طبق شهادت علمای رجال مثل «ابن حجر» در کتاب "العصابة" ج 6 ص 94، «مسور بن مخرمه» در سال دوم هجرت تازه به دنیا آمده و طبق آنچه که «ابوعلم» از علمای بزرگ دانشگاه الازهر، در کتاب "فاطمة الزهرا" ص 170 نوشته، روایت جعلی خواستگاری علی(ع) سال دوم هجرت بوده است. پس در آن زمان یا «مسور» متولد نشده بود یا در دامن مادرش بوده است!


 ضمنا «جُوِیریة» تا هشتم هجرت کافر بوده و ازدواج با کافر حرام است. وقتی هم که مسلمان شد فردی با وی ازدواج کرد. جالب است که این دختر تا زمان حیات پیامبر(ص) اصلا به مدینه نیامده بود.


 شبهه  عدم شهادت حضرت زهرا(س) :
«ابن تیمیه» رهبر وهابی‎ها یا بهتر است بگوییم خدا و پیغمبر وهابی‎ها، در کتاب "منهاج السنة" ج 4 ص 220 نوشته که "کبس بیت فاطمه(س) = ابوبکر به زور وارد خانه فاطمه(س) شد". همچنین «جوینی» استاد ذهبی، در کتاب "فرائد السمطین" آورده که پیامبر(ص) فرموده‎اند بعد از من می‎بینم که دخترم "مغمومة مغصوبة مقتولة". اینها کاملا نشان می‎دهد که قضیه شهادت افسانه نیست و واقعیت دارد. مرحوم «کلینی» از قول امام صادق(ع) نوشته که مادرمان فاطمه زهرا(س) شهیده است. حال، علمای وهابی جدیدا سخن مضحکی نیز مبنی بر اینکه شهادت حضرت زهرا(س) از سال 74 در تقویم ها اضافه شده است، ترویج داده‎اند.


 شبهه ی  "اگر حضرت علی(ع) در خانه حاضر بود چرا حضرت زهرا(س) در را باز کرد تا آن حادثه اتفاق افتد و باز کردن در توسط زن در صورت حاضر بودن مرد در منزل، خلاف غیرت مردان خصوصا اعراب است" :
طبق کتاب "منهاج السنة" مهاجمان به زور وارد خانه شدند.
قرآن نیز در سوره نور آیه 27 می‎فرماید "یا ایها الذین آمنو لا تدخلوا بیوتا غیر بیوتکم حتی تستانسو = بدون اجازه به خانه کسی وارد نشوید".
در جای دیگر قرآن می‎فرماید که "یا ایها الذین آمنوا لاتدخل بیوتا النبی الا ان یوذن لکم".
در کتاب "المنثور سیوطی" ج 5 ص 50 نوشته که "خانه زهرا خانه نبوت است". حال چه کسی به آنها اجازه داد که وارد شدند؟! پس اینان بدون اجازه وارد شدند و حضرت زهرا(ع) و مولا علی(ع) بر این باور بودند که اینها حریم نبوت و قرآن را حفظ می‎کنند. نمی‎دانستند که این مهاجمین آنقدر حیوان‎صفت‎اند که خانه اهل‎بیت پیامبر را آتش زده و به زور وارد خانه می‎شوند.

«ابن عساکر» در کتاب "تاریخ دمشق" ج 42 ص 470 آورده پیامبر(ص) در خانه نشسته بود که در زدند و ایشان به ام سلمه گفت "یا ام السلمه قومی فافتحی له = ای ام سلمه برخیز و در را باز کن".
در ج 44 ص 35 همین کتاب آمده که عمر بن خطاب آمد و دق الباب کرد، پیغمبر خانه بود ولی به حضرت خدیجه(س) فرمود "افتحی یا خدیجه = ای خدیجه در را باز کن".
همچنین در کتاب "احتجاج طبرسی" ج اول ص 292 آمده که روزی پیامبر در خانه نشسته بودند امیرالمومنین در زدند و پیامبر(ص) به عایشه فرمود که "افتحی له الباب = در را برای او (علی) باز کن". حال آیا علمای وهابی غیرتمندتر از پیامبرند؟! پاسخ به این شبهه که خانه‎های آن زمان مدینه در نداشتند و فقط یک پرده یا حصیر بود :
این شبهه طرح شد تا جریان پشت در ماندن حضرت زهرا(س) تکذیب شود. قرآن می‎فرماید که شما در بعضی خانه ها مانند خانه عمو، دایی، عمه، خاله و همچنین کسانی که کلید منزل خود را به شما می‎دهند، می توانید بدون اجازه غذا بخورید. حال اگر خانه قفل و در نداشت، پس در اینجا کلید چه معنا دارد؟ روی حصیر و پرده کلید می‎زدند یا قرآن در این موضوع اشتباه کرده است؟! طراحان این شبهات متاسفانه با قرآن هم ناآشنا هستند.در کتاب "صحیح مسلم" که معتبرترین کتابشان پس از قرآن است، ج 6 ص 105 ح 5136 آمده که پیغمبر اکرم(ص) دستور داده بودند که "شب‎ها درها را ببندید".
آیا حصیر و پرده را می‎بندند؟! آیا به پرده می گویند در؟!«بخاری» در کتاب "الادب المفرد" ج اول ص 272 نوشته که روای می گوید سوال کردم که آیا درِ خانه عایشه دو لنگه بوده یا یک لنگه؟ از چه جنسی؟ پاسخ می‎گیرد که یک لنگه و از جنس چوب درخت ساج(کاج) بوده است. حال چطور خانه عایشه در داشته آن هم از نوع درخت کاج ولی خانه حضرت زهرا(س) که دختر پیغمبر و با آن همه اوصاف بوده در نداشته است؟!


 ماجرای غصب قباله فدک :
«حلبی» از مورخین و علمای بزرگ اهل سنت، در "تاریخ حلبی" نوشته که خلیفه دوم قباله فدک را در دست حضرت فاطمه(س) دید، از دست ایشان گرفت، روی مطالبش آب دهان ریخت و نوشته‎های آن را پاک، سپس قباله فدک را پاره کرد.
همچنین در کتاب "سلیمان بن قیس" آمده آن سیلی که به گوش حضرت فاطمه زهرا(س) در کوچه‎ها زدند، آنقدر شدید بود که گوشواره حضرت پاره شد. علت شهادت حضرت فاطمه(س) :
امام صادق(ع) فرمودند که علت شهادت مادرمان همان ضرباتی بود که «قنفذ» غلام خلیفه دوم، در خانه صدیقه کبری به ایشان زد. شهرستانی نیز در "ملل النحل" ج اول ص 67 از نظّام نقل می کند که خلیفه دوم با لگد به شکم حضرت زد و جنین را سقط کرد. این موضوع را «ابن حجر» در "میزان الاعتدال" و "لسان المیزان" نیز نوشته است.بیان خاطره‎ای ازحجت‎الاسلام والمسلمین دکتر سیدمحمد حسینی‎قزوینی رییس موسسه تحقیقاتی ولی عصر(عج) : مهم‎ترین شبهات وهابیون درمورد حضرت زهرا(س)/ کم‎رنگ شدن فاطمیه؛ کم‎رنگ شدن حقانیت شیعه
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
در مناظره‎ای که در "دبی" امارات با یکی از شیوخ بزرگ وهابی داشتم، صحیح بخاری را به وی نشان دادم و پرسیدم این روایت را قبول دارید که پیامبر(ص) فرموده فاطمه(س) پاره تن من است و هرکس او را بیازارد مرا آزرده؟ پاسخ داد قبول دارم. گفتم این را نیز قبول داری که فاطمه(س) از ابوبکر غضبناک شد و تا آخر عمر خود با وی سخن نگفت؟ گفت نه این دروغ است و شیعه ها آن درست کردند. کتاب صحیح بخاری را باز کردم و نشانش دادم. نوشته پشت جلد کتاب را نگاه کرد و گفت این کتاب در بیروت چاپ شده و من آن را قبول ندارم. کتابی بیاور که در عربستان سعودی چاپ شده باشد. گفتم چاپخانه این کتاب، شیعی نیست ضمنا در امارات اکثرا غیرشیعه هستند و اگر روایتی حتی در کتابشان جابجا شود، چاپخانه را به آتش می‎کشند چه برسد به اینکه روایتی به دروغ چاپ شود!

دکتر سیدمحمد حسینی‎قزوینی خطاب به شیخ وهابی ادامه داد: «شهرستانی» در جلد اول کتابش آورده که عمر با لگد به شکم حضرت زهرا زد و جنین سقط شد. «ابن قتیبه دینوری» نیز در "الامامة و السیاسة" ص 31 آورده که ابوبکر و عمر برای عیادت حضرت زهرا(س) آمدند ولی حضرت آنها را راه نداد. حضرت علی(ع) را واسطه کردند و وارد شدند. این دو به فاطمه زهرا(س) سلام کردند ولی حضرت جوابشان را نداد. {از شیخ وهابی پرسیدم آیا جواب سلام کافر واجب است؟!} سپس حضرت زهرا(س) فرمودند خدا و ملائکه را شاهد میگیرم که شما دو نفر مرا آزردید و رضایت مرا به دست نیاوردید. قسم به خدا اگر محضر پدرم برسم از شما شکایت خواهم کرد. ابوبکر شروع به گریه کردن کرد به طوری که نفش در حال بند آمدن بود. حضرت زهرا(س) فرمود والله بعد از هر نماز به تو نفرین می‎کنم.


 پس از اینکه این روایات را از کتاب خودشان برایش خواندم سرش را پایین انداخت و گفت که من فردا شب جواب را برایت می‎آورم. شب بعد هرچه منتظر ماندم نیامد. به منزل میزبانش تماس گرفتم که چرا این شیخ وهابی برای ادامه مناظره نیامد؟ میزبانش گفت شیخ وهابی نامه‎ای بلند بالا به یکی از علمای بزرگ عربستان سعودی نوشت و گفت که در مناظره‎ای در مورد حضرت زهرا(س) به بن بست خورده و تمامی مستندات ظاهرا صحیح است، پس جواب دندان شکنی برای وی بفرستند. بعد از یک هفته از عربستان جواب آمد که در کتب شان آمده شما اصلا در این موضوعات با علمای شیعه بحث نکنید!! این شیخ پس از دریافت جوابیه نامه خود، رفت و تاکنون برنگشته است.


تاکید بر موضوع وحدت :
حضرت زهرا(س) جایگاه رفیعی دارند ولی مهم‎تر از همه گرامیداشت ایشان است و به قول مرحوم حضرت آیت الله فاضل لنکرانی این مسئله هیچ منافاتی با وحدت ندارد. کم رنگ شدن فاطمیه کم رنگ شدن حقانیت شیعه است. وحدت این است که بر اصول خود پایبند باشیم ولی نسبت به اهل سنت نیز هتاکی نکنیم. 
/ 0 نظر / 23 بازدید