حدیث پانزدهم-امامت از روز ازل

 یا علی تو هستی که مرا از ذمه بری میکنی و تو خلیفه و جانشین من بر امت و پیروان منی در این قسمت احادیث زیادی است در فضائل امیر المومنین علی (ع) و در تمام آنها ثابت شده است که علی (ع) جانشین امت است بعد از پیغمبر (ص) که بطور اختصار مقدار از آنه نوشته شده است:

1- از علی (ع): در لوح محفوظ که در تحت عرش است نوشته شده است علی بن ابی طالب امیرالمومنین است.

2- ازانس: گفت پیغمبر (ص) وقتی علی آمد فرمود این حجت خدا بر امت من است در روز قیامت.

3- از ابن عباس: پیغمبر (ص) نگاه کرد به علی (ع) و فرمود تو آقای دنیا و آخرت هستی هر که ترا دوست بدارد مرا دوست داشته است دوستدار تو دوست من و محب خدا است و دشمن تو دشمن من و دشمن خدا است وای بر کسی که بعد از من دشمن تو باشد و عداوت ترا داشته باشد.

4- از ابن عباس: روزی رسول خدا مرا خواند و فرمود ترا بشارت دهم که خداوند تعالی مرا یاری کرد به سید الاولین و الاخرین و الوصیین علی(ع) و قرار داد او را همتای دخترم پس اگر اراده کردی که سودی ببری از او پیروی کن.

5- از برید : فرمود رسول اکرم برای تمام پیغمبران جانشین و وارثی است و علی وصی و وارث من است.

6- از حذیفه: فرمود رسول اکرم اگر می دانستند علی چه وقت امیر المومنین نامیده شد فضائلش را منکر نمی شدند زیرا او وقتی امیرالمومنین نامیده شد که ادم هنوز بین روح و جسد بود.

7- از ابو هریره: از پیغمبر گرامی سئوال شد چه وقت نبوت برای شما واجب شد فرمود قبل از اینکه خدا آدم را خلق کند و روح در او دمیده شود قال تعالی ( و اذ خذر بک من بنی آدم من ظهورهم ذریتهم اشهدهم علی نفسهم الست بربکم؟)

ارواح جواب دادند بلی خدای بزرگ گفت من خدای شمایم و محمد پیغمبر شما و علی امیر شما.

8- از عتبه بن عامر الجهنی : پیغمبر از ما بیعت گرفت برای گفتن لا اله الا اله وحده لا شریک له و اینکه محمد پیغمبر اوست و علی وصی و جانشین او  هرکه ترک کند یکی از این سه را کافر است و فرمود پیغمبر دوست بدارید اینرا یعنی علی را چون خدا او را دوست دارد.

9- از انس: فرمود پیغمبر اکرم ای انس از خانه بیرون رو و سید العرب یعنی علی را بخوان ،عایشه گفت یا رسول الله آیا شما سید عرب نیستی؟ فرمود من سید و آقای بنی آدم و علی سید عرب است .

همچنین روزی پیغمبر مرا به سوی انصار فرستاد و وقتی آمدند فرمود ای طایفه انصار آیا شما را راهنمایی و دلالت کنم بر چیزی که اگر به آن تمسک پیدا کنید بعد از من به گمراهی نخواهید افتاد گفتند بلی یا رسول الله فرمود این علی است او را دوست بدارید به دوستی من و عزیزش بدارید به محبت و اکرام من بدرستیکه آنچه را به شما می گویم از طرف خدای بوسیله جبرئیل بدان مامور شدم.

 

 

/ 0 نظر / 10 بازدید