احادیث درباره یاد خدا

(3)رسول اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم):

من اءطاع الله عزوجل فقد ذکر الله وان قلت صلاته و صیامه و تلاوته للقرآن ؛(3)

هر کس خداى عزوجل را اطاعت کند خدا را یاد کرده است ، هر چند نماز خواندن و روزه گرفتن و قرآن خواندنش اندک باشد.

(4)امام صادق (علیه السلام):

فى قوله تعالى : (لذکر الله اءکبر) -: ذکر الله عند ما اءحل و حرم ؛(4)

درباره آیه ((
یاد خدا بزرگتر است )) -: به یاد خدا بودن در هنگام روبه رو شدن با حلال و حرام .

(5)امام باقر (علیه السلام):

کاءن المومنین هم الفقهاء اءهل فکرة و عبرة ، لم یصمهم عن ذکر الله ما سمعوا بآذانهم ولم یعمهم عن ذکر الله ما راءو امن الزینة ؛(5)

گویا مومنان همان فقیهان (فرزانگان دین فهم ) و اهل اندیشیدن و پند گرفتن هستند. شنیده هاى دنیوى ، گوش آنها را از (شنیدن ) یاد خدا کر نمى کند و زرق و برق دنیا چشم آنان را از یاد خدا کور نمى گرداند.

(6)امام صادق (علیه السلام):

قال : اءوحى الله عزوجل الى موسى (علیه السلام) یا موسى ، لاتنسنى على کل حال و لا تفرح بکثرة المال ، فان نسیانى یقسى
القلوب ، ومع کثرة المال کثرة الذنوب ؛
(6)

خداى عزوجل به موسى وحى کرد: اى موسى در هیچ حالى مرا فراموش ‍ نکن و به ثروت زیاد شاد نشو، زیرا از یاد بردن من دلها را سخت مى کند و همراه ثروت زیاد، گناهان زیاد است .

(7)امام سجاد (علیه السلام):

ان قسوة البطنة و فترة المیلة و سکر الشبع و عزة الملک مما یثبط و یبطى ء عن العمل و ینسى الذکر؛(7)

پرخورى و سستى اراده و مستى سیرى و غفلت حاصل از قدرت ، از عوامل بازدارنده و کنترل کننده در عمل است و ذکر (خدا) را از یاد مى برد.

(8)امام سجاد (علیه السلام):

یا من ذکره شرف للذاکرین و یا من شکره فوز للشاکرین و یا من طاعته للمطیعین ، صل على محمد و آله واشغل قلوبنا بذکرک عن کل ذکر؛(8)

اى آن که یادش مایه شرافت و بزرگى یاد کنندگان است و اى آن که سپاسگزاریش موجب دست یافتن سپاسگزاران (بر نعمتها) است و اى آن که فرمانبرداریش سبب نجات فرمانبرداران است ، بر محمد و آل او درود فرست و با یاد خود دلهاى ما را از هر یاد دیگرى بازدار.

(9)امام باقر (علیه السلام):

ذکر اللسان الحمد والثناء و ذکر النفس الجهد والعناء و ذکر الروح الخوف والرجاء و ذکر القلب الصدق و الصفاء و ذکر العقل التعظیم والحیاء و ذکر المعرفة التسلیم والرضا و ذکر السر الرویة واللقاء؛(9)

ذکر زبان حمد و ثناء، ذکر نفس سختکوشى و تحمل رنج ، ذکر روح بیم و امید، ذکر دل صدق و صفا، ذکر عقل تعظیم و شرم ، ذکر معرفت تسلیم و رضا و ذکر باطن مشاهده و لقا است .


(10)رسول اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم):

یقول الله عزوجل اذ کان الغالب على العبد الاشتغال بى ، جعلت بغیته ولذته فى ذکرى فاذا جعلت بغیته ولذته فى ذکرى عشقنى و عشقته فاذا عشقنى و عشقته رفعت الحجاب فیما بینى و بینه و صیرت ذلک تغالبا علیه لایسهو اذا سها الناس اولئک کلامهم کلام الانبیاء اولئک الابطال حقا؛(10)

خداى عزوجل مى فرماید: هر گاه یاد من بر بنده ام غالب شود، خواهش و خوشى او را در یاد خود قرار دهم و چون خواهش و خوشى او را در یاد خود قرار دهم عاشق من شود و من نیز عاشق او گردم و چون عاشق یکدیگر شدیم حجاب میان خود و او را بر دارم و عشق خود را بر جان او چیره گردانم ، چندان که مانند مردم دچار سهو و غفلت نمى شود، سخن اینان سخن پیامبران است ، اینان براستى قهرمانند.

 

منابع:


1- غررالحکم 2/66/1858.

2- بحارالانوار 78/39/16.

3- بحارالانوار 77/86/3.

4- نورالثقیلین 4/162/61.

5- بحارالانوار 73/36/17.

6- کافى 8/45/8.

7- بحارالانوار 78/129/1.

8- صحیفه سجادیه از دعاى 11.

9-مشکاة الانوار ص 113.

10-
کنزالعمال 1/433/1872.

/ 0 نظر / 199 بازدید