راهی برای گریز از فقر !!

امیرالمومنین علیه السلام و میانه روی:

سخنان حضرت علی علیه السلام و سفارش وی در باب میانه روی بدین قرار است:

اى زیاد، از اسراف بپرهیز، و میانه روى را برگزین، از امروز به فکر فردا باش، و از اموال دنیا به اندازه کفاف خویش نگهدار، و زیادى را براى روز نیازمندیت در آخرت پیش فرست. ( نهج البلاغه / ترجمه دشتی/ نامه 21)

گواهى مى‏دهم که محمّد (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم) بنده و فرستاده اوست، خدا پیامبرش را هنگامى فرستاد که نشانه‏هاى هدایت از یاد رفته، و راه‏هاى دین ویران شده بود. او حق را آشکار، و مردم را نصیحت فرمود، همه را به رستگارى هدایت، و به میانه روى فرمان داد «درود خدا بر او و خاندانش باد.»( همان / خطبه 195) و نیز فرمودند: غم و اندوه را با نیروى صبر و نیکویى یقین از خود دور ساز. کسى که میانه روى را ترک کند از راه حق منحرف مى‏گردد، (همان/نامه 31) و درود خدا بر او، فرمود: آن که میانه روى کند تهیدست نخواهد شد.(همان/ حکمت 140)

اعتدال و میانه روی امری است که نه تنها در باب اقتصاد کارایی دارد بلکه در تمام وجوه زندگی آدمی و اخلاق و رفتار او نیز نقش چشمگیری دارد. حضرت امیر در باب محبت به غیر و نزدیک یا دور ساختن افراد به خویش نیز به اعتدال و میانه روی توصیه کرده و می‌فرمایند: پس از نام خدا و درود. همانا دهقانان مرکز فرمانداریت، از خشونت و قساوت و تحقیر کردن مردم و سنگدلى تو شکایت کردند. من در باره آنها اندیشیدم، نه آنان را شایسته نزدیک شدن یافتم، زیرا که مشرکند، و نه سزاوار قساوت و سنگدلى و بدرفتارى هستند، زیرا که با ما هم پیمانند  پس در رفتار با آنان، نرمى و درشتى را به هم آمیز، رفتارى توأم با شدّت و نرمش داشته باش، اعتدال و میانه روى را در نزدیک کردن یا دور کردن، رعایت کن. ( همان/ نامه 19)

اى زیاد، از اسراف بپرهیز، و میانه روى را برگزین، از امروز به فکر فردا باش، و از اموال دنیا به اندازه کفاف خویش نگهدار، و زیادى را براى روز نیازمندیت در آخرت پیش فرست

در دین نیز اعتدال لازم است

در طاعات و عبادات نیز میانه روی شرط لازم است. عبادت و توجه به مستحبات نبایست به گونه‌ای باشد که موجب خسته شدن دل آدمی و دل زدگی او گردد. رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله فرمود: همانا این دین محکم و متین است، پس با ملایمت در آن در آیید و عبادت خدا را به بندگان خدا با کراهت تحمیل نکنید تا مانند سوار درمانده‏یى باشید که نه مسافت را پیموده و نه مرکبى به جا گذاشته و امام صادق علیه السّلام فرمود: عبادت را به خود مکروه و ناپسند ندارید. مقصود نهى از زیاده روى در مستحبات است، به نحوى که انسان را از شوق و نشاط بیندازد بنده مۆمن باید تا میل و رغبت دارد به ادعیه و نمازهاى مستحب پردازد و چون کسالت عارضش شد و افسرده گشت خود را به کار دیگرى سرگرم‏ سازد. ( أصول الکافی / ترجمه مصطفوى/ ج‏3/ 137  )

 

با میانه‌روى‏ فقیر نشوید

حضرت موسى بن جعفر علیهماالسّلام فرمود: هیچ کس در روش اقتصاد دستخوش فقر نمی شود. و امام صادق علیه السّلام فرمود: من براى کسى که اقتصاد پیشه سازد ضمانت میکنم که فقیر نشود. و خداى عزّ و جلّ فرموده است: «و کسانى که چون انفاق کنند سخت نگیرند، و اسراف نکنند، و انفاقشان در این میان قوام باشد.» (فرقان 67) و قوام حدّ وسط است. (من لا یحضره الفقیه / ترجمه غفارى، على اکبر ومحمد جواد و بلاغى، صدر/ج‏2 /370 )

امام موسى کاظم علیه السلام فرمود: هر کس میانه روى در معیشت کند، من ضامنم که تهیدست و نیازمند نشود (گلچین صدوق (گزیده من لا یحضره الفقیه) ج‏2 / 59) داود رقّى از امام صادق علیه السّلام روایت کرده است که: اعتدال و میانه روى امرى است که خداوند آن را دوست مى‏دارد، و اسراف و زیاده روى را ناخوش دارد و امرى است که آن را نکوهش مى‏کند، حتى دور انداختن هسته خرمایى باشد- زیرا آن هم به کار آید- و یا دور ریختن ته‏مانده آب آشامیدنى. ( پاداش نیکی ها و کیفر گناهان / ترجمه ثواب الأعمال/470)

حضرت موسى بن جعفر صلوات اللَّه علیه فرمودند فقیر و پریشان نمى‏شود کسى که میانه روى کند یعنى اسراف نکند و بسیار بر خود و عیال خود تنگ نکند. و آن حضرت صلوات اللَّه علیه فرمودند که ضامنم من از جهت  کسى که میانه رو باشد که فقیر و محتاج نشود و اکثر فقر به سبب اسراف است. ( لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقیه / ج‏6 /76)  هر چند که امروزه جز قناعت کردن و کم کردن خواسته ها راه دیگری برای گذران زندگی باقی نمانده چرا که وضعیت اقتصادی اکثر خانواده‌ها به گونه ای است که مجالی برای اسراف باقی نماده.

اى گشته به جان طالب دنیاى دنى‏

تا کى شب و روز جان به بیهوده کنى‏

دنیا چه رود تمام فقر است و نیاز

واندم که کند رو به تو عجب است و منى‏

/ 0 نظر / 23 بازدید