اسلام درباره ترور (کشتن به کمین) چه می گوید؟

قتل جزو دومین گناه از گناهان کبیره است .(5) و حتی درباره‌ی مجازات آن در روز قیامت هشدار می‌داد. « از اولین پرونده‌هایی که در روز قیامت در بین مردم به آنها رسیدگی می‌شود، مسائل مربوط به خونریزی می‌باشد.»

اسلام دین رحمت است و تروریسم را تجویز نمی‌کند. خداوند در قرآن می‌فرماید:

« هر کس انسانی را بدون ارتکاب قتل، یا فساد در زمین بکشد، چنان است که گویی همه‌ی انسانها را کشته است، و هر کس انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه‌ی مردم را زنده کرده است.»(مائده : 32 )

« خداوند شما را باز نمی‌دارد از اینکه نیکی و بخشش کنید به کسانی که به سبب دین با شما نجنگیده‌اند و از شهر و دیارتان شما را بیرون نرانده‌اند. خداوند نیکوکاران را دوست می‌دارد» (ممتحنه:8 )
پیامبر(ص)سربازان را از کشتن زنان و کودکان منع می‌کرد (1)و به آنان توصیه می‌کرد:«... عهد شکنی نکنید، تجاوز نکنید، نوزادان را نکشید.»(2) و همچنین می‌گفت‌:« هر کس شخصی را بکشد که با مسلمانان پیمان دارد، رایحه‌ی بهشت به مشام او نمی‌رسد؛ هر چند که رایحه‌ی آن از فاصله‌ی چهل سال پیداست.» (3) پیامبر(ص)همچنین مجازات بوسیله‌ی آتش را ممنوع کرده است.(4)پیامبر(ص)قتل را جزو دومین گناه از گناهان کبیره می‌داند.(5) و حتی درباره‌ی مجازات آن در روز قیامت هشدار می‌داد. « از اولین پرونده‌هایی که در روز قیامت در بین مردم به آنها رسیدگی می‌شود، مسائل مربوط به خونریزی می‌باشد.» (7و6)
مسلمانان حتی به مهربان بودن با حیوانات تشویق می‌شوند و از آزار رساندن به آنها منع می‌شوند.

روزی پیامبر(ص) فرمود: « یک زن مجازات شد زیرا او یک گربه را زندانی کرد تا مرد. به‌ خاطر این کار، وارد دوزخ شد. وقتی که آن زن، گربه را زندانی کرد، هیچ آب و غذایی به گربه نداد؛ و همچنین گربه را رها نکرد تا خودش حشرات روی زمین را بخورد.»(8)

پیامبر(ص)همچنین می‌فرمود که یک مرد به واسطه‌ی اینکه به یک سگ تشنه آب داد، خداوند گناهانش را بخشید.

 از پیامبر(ص)سؤال کردند: « ای پیامبر(ص)خدا، آیا در قبال مهربانی با حیوانات به ما پاداش داده می‌شود؟ » پیامبر(ص) فرمود: « برای مهربانی کردن با هر حیوان زنده یا هر انسانی، یک پاداش وجود دارد.»(9)علاوه‌ بر این، وقتی که به عنوان غذا، زندگی حیوانی گرفته می‌شود، به مسلمانان توصیه شده است به گونه‌ای عمل کنند که کمترین وحشت و درد ممکن برای حیوان ایجاد شود.

پیامبر(ص)می‌فرمود:« وقتی حیوانی را کشتار می‌کنید، با بهترین روش این کار را انجام دهید، باید چاقو را تیز کرد تا درد حیوان کاهش یابد.»(10)
در پرتو این متون و متون اسلامی دیگر، ایجاد رعب و وحشت در دلهای شهروندان بی‌دفاع، ویرانی وسیع ساختمانها و اموال، بمب‌گذاری و ناقص‌العضو کردن مردان، زنان و کودکان بی دفاع، بر اساس تعالیم اسلام و مسلمانان، همگی اعمال ممنوع و نفرت‌انگیز هستند.

 مسلمانان پیرو دین صلح، رحمت و بخشودگی هستند. اکثریت عظیمی از مسلمانان هیچگونه ارتباطی با اعمال خشونت‌آمیز که به آنان نسبت داده می‌شود، ندارند. اگر فرد مسلمانی مرتکب تروریسم شود، این شخص، مجرمی است که بر خلاف قوانین اسلامی عمل کرده است.


سخنی با اهل سنت ، وهابی ها و سلفی ها و تکفیری ها :

شما در تاریخ یک مورد هم سراغ ندارید که از بزرگان و علمای شیعه علی بن ابی طالب دستور به تکفیر و ترور کسی داده باشند چطور علمای شما فتوا به ترور به اسم جهاد می دهند و کشتن هفت شیعه را مساوی با بهشت می دانند؟

 احادیث بالا که از پیامبری است که هم شیعه قبول دارد و سنی آیا  اسناد و احادیث سراغ دارید که پیامبر کفار یا مشرکین یا منافقین یا مسیحیان یا یهودیان را به ترور بکشد؟ در حالی که ترور کار کافران است که خود دوبار ترور شد یکبار که علی بن ابی طالب در بسترش خوابید و پیامبر هجرت کرد و این ترور به خواست خدا ناکام ماند و دومین ترور خوراندن گوشت مسموم به حضرت و شهادت ایشان است.

 آیا ترور کار کفار بنی امیه در آن زمان و پیروان وهابی شان در امروز نیست؟ مثلا کشتن ام المومنین عایشه توسط معاویه اموی.

هیچ توجیه اخلاقی برای تروریسم وجود ندارد،بین اسلام و تروریسم رابطه‌ی منفی وجود دارد، اما هیچ کس تا بحال نپرسیده است؛ «چرا ؟»

 حکومت‌های عربی، دوست و دشمن، به وسیله‌ی مستبدانی اداره می‌شود که مردم شیعه را می‌کشند و حکم به قتل و زندان آنان می دهند.  اگرچه ریشه همهاین خشم و انزجار از شیعه در دین نیست.اما وقتی که این خشم و انزجار با خشونت همراه باشد، آن را «بنیادگرایی رادیکال اسلامی»یا «تروریسم اسلامی»می‌نامند.

 «کارشناسان تروریسم» قبل از هر حدس و احتمال درباره‌ی تروریسم، آن را به خاورمیانه ربط می‌دهند. آنان از انسانی که به خاطر خانواده‌ی قربانی‌شده‌اش رنج می‌کشد، سوءاستفاده می‌کنند. در حقیقت، افراطی‌های وهابی، هنجارهای عدالت اسلامی را نقض می‌کنند و باید پاسخگوی رفتار جنایتکارانه‌ی خود باشند.

یکی از مفاهیم اصلی اسلام، صلح است. بنابراین، حوادث غیر انسانی و وحشت‌آور و عملیات انتحاری وهابیان تلفاتی برای بی‌گناهان در برداشت- و مسلمانان زیادی هم جزو قربانی‌ها بودند – روشن است و شکی وجود ندارد که این عمل کاملاً غیر اسلامی است.

 بنابراین، برچسب « جهاد اسلامی » زدن وهابی ها و سلفی ها به کسانی که بنا به اتّهام (بدون ارائه‌ی مدرک) مقتول چنین اعمالی جنایتکارانه ای هستند و ارتباط دادن این اعمال به اسلام یا قرآن، درست نیست. برعکس، چنین اعمال غیر انسانی، آشکارا با تعالیم اسلام در تضاد است.

 در واقعیت، اسلام نه تنها تروریسم و اعمال انتحاری را محکوم می‌کند، بلکه به طور کامل آنها را ممنوع می‌کند. از این‌رو، بسیاری از ملت‌ها، سازمان‌ها و جوامع مسلمان در سراسر دنیا چنین اعمالی را محکوم کرده‌اند و امیدوارند که هرگز مانند اینها را دوباره نبینند.
خداوند قادر متعال، که در الوهیت و ربوبیتش همتا و شریکی ندارد، همه‌ی ما را به راه راست و حقیقت هدایت نماید و صلح را در سراسر کره‌ی زمین گسترش دهد.آمین.
 

--------------------------------------
مراجع و منابع:
1. صحیح مسلم، 1744 و صحیح بخاری،3015
2. صحیح مسلم، 1731 و ترمذی، 1408
3. صحیح بخاری، 3166 و ابن ماجه، 2686
4. ابو داوود، 2675
5. صحیح بخاری،6871
6. منظور از خونریزی، کشتار و آسیب رساندن است.
7. صحیح مسلم، 1678 و صحیح بخاری 6533
8. صحیح مسلم،2422 و صحیح بخاری 2365
9. صحیح مسلم، 2244 و صحیح بخاری 2466
10. صحیح مسلم، 1955 و ترمذی، 1409

/ 0 نظر / 82 بازدید