عمر ابن خطاب چه نسبتی با حضرت علی داشته است ؟

عدی و مره با هم برادرند و کلاب و رزاح با هم پسر عمو هستند.
البته توجه داشته باشیم که خویشاوندی، معیار فضیلت نیست و ابولهب با این که عموی بدون واسطه پیامبر اسلام(ص) است ولی مطرود درگاه خداوند است.
پاره ای روایات تاریخی از همسر شدن ام‏کلثوم دختر حضرت فاطمه(س) با عمر بن خطاب خبر میدهند.
نخست باید دید آیا امام علی(ع) از حضرت فاطمه دختری به نام ام‏کلثوم داشته است؟   
دانشمندان نسب‏شناس شیعه که خود از نسل حضرت علی(ع) هستند آشکارا به وجود چنین دختری اقرار کرده‏اند. نیز مورخان معتبر از چنین دختری خبر داده‏اند. به نظر این جانب این نکته از مسلمات است.   
نکته دوم، این است که امام علی(ع) چهار دختر داشت که همه کنیه ام‏کلثوم داشتند:  
1- ام‏کلثوم، دختر حضرت فاطمه(س)، (المجدی فی انساب الطالبین، ص 11 و 17 - اصیلی، ص 56 - تاریخ طبری، ج 4، ص 118 - اعلام الوری، ص 203). نام او را برخیرقیه کبری، (المجدی، ص 11 و 17).
و برخی زینب صغری نوشته‏اند، (تاریخ طبری، ج 4، ص 118).  

2- ام‏کلثوم، که نامش نفیسه، مادرش ام سعید ثقفی، (مناقب، ج 3، ص 350) یا کنیز بود، (اصیلی، ص 60 - انساب الاشراف، ج 2، ص 415، تصحیح محمودی).
وی نخست همسر عبدالله اصغر عقیل و سپس همسر کثیر پسر عباس بن عبدالمطلب و بعد از آن همسر پسر دیگر عباس شد، (اصیلی، ص 60 - المجدی، ص 11 - اعلام الوری، ص 240 - مقتل امیرالمؤمنین، ص123).  
3- ام‏کلثوم صغری، مادرش کنیز بود و پیش از بلوغ درگذشت، (اصیلی، ص 58).  

4- ام‏کلثوم صغری، نامش رقیه و مادرش کنیز، (اعلام الوری، ص 204 - المجدی، ص 11 و 18 - انساب الاشراف، ج 2، ص 414، تصحیح حمودی) یا ام سعید ثقفی،(مناقب، ج 3، ص 350 - مقاتل‏الطالبین، ص 98 - تاریخ طبری، ج 4، ص 359) بود. وی همسر مسلم بن عقیل شد و از او دو پسر داشت که یکی از آنان «عبدالله» در کربلا شهید شد، (المجدی،ص 11 و 18). 
  اما بنا بر تحقیق آیت‏الله‏العظمی مرعشی، ام‏کلثوم که با عمر بن خطاب ازدواج کرده است و از او صاحب فرزند شده است. غیر از ام‏کلثوم معروف است که دختر فاطمه زهرا(س) و خواهر زینب کبری(س) میباشد.
بلکه ربیبه حضرت علی(ع) از اسماء بنت عمیس بوده است.
چنان که در نامه مورخه ربیع‏الاول 1407 با مهر و امضاء آیت‏الله‏مرعشی آمده است:
«ام‏کلثوم که با عمر ازدواج کرد ربیبه علی(ع) بود. دختر اسماء بنت عمیس از ابوبکر.
او کودک بود و با ازدواج اسماء با علی(ع) پس از مرگ ابوبکر به خانه علی آمد و بزرگ شد و با عمر ازدواج کرد اورا همه جا ام‏کلثوم بنت علی(ع) میگفتند.
او با پسرش زید بن عمر در زمان امام مجتبی فوت کردند. امام(ع) بر او و پسرش یک نماز میت خواند و همین دلیل بر جواز نماز بر دو میت در یک نماز شد. 
ام‏کلثوم دختر فاطمه(س) در کربلا با خواهرش بود و در شب یازدهم تا صبح مواظب اطفال امام حسین(ع) بود که خود دلیل دیگری بر نفی ازدواج او با عمر است؛ زیرا اگر زن عمر بود و فرزندی داشت در جریان کربلا منعکس میشد، در اسارت کوفه و شام مطرح میگشت،اصولاً برای او حرمتی قائل میشدند.
مرحوم سید ناصر حسین معروف به ناصرالمله نجل صاحب کتاب عبقات الانوار، کتابی دارد در نفی این تزویج به نام افحام الاعداء و الخصوم فی نفی تزویج سیدتنا ام‏کلثوم. مرحوم بلاغی صاحب آلاءالرحمن نیز رساله مفصلی دارد در نفی این تزویج»، (حسنی،علیاکبر، تاریخ تحلیلی و سیاسی اسلام، ج 2، ص 57  - 60).

/ 0 نظر / 293 بازدید