مناظره‌ای زیبا و عجیب در فضائل امیرالمؤمنین(ع)

حرّه گفت: دروغ گفته‌اند، چون عقیده من در این‌باره بالاتر از این حرفهاست.

من على(ع) را نه بر اصحاب، بلکه بر کسانى که افضل از آنها هستند، ترجیح مى‌دهم.

حجّاج گفت: سخنان خود را روشن بگو، از چه کسان دیگری او را برتر مى‌دانى؟

حرّه ادامه داد: آنها بسیارند، مانند حضرت آدم، نوح، لوط، ابراهیم، داود، سلیمان، موسى و عیسى بن مریم(علیهم‌السّلام).

حجّاج که از این سخنان تعجب کرده بود گفت: واى بر تو! اگر براى ادعاى خود، دلیل اقامه نکنى، با این شمشیر سر از تنت جدا خواهم کرد.

حرّه جواب داد: فضیلت او را خداوند عطا کرده است.

دلیل و برهان بر گفته‌ام این است که خداوند در قرآن، درباره حضرت آدم مى‌گوید: آدم نافرمانى و ترک أولى کرد، پس گمراه شد.

و در حقّ على(ع) مى‌فرماید: کوشش و سعى على(ع) در راه ما قابل تشکر و تمجید است.

حجّاج بى اختیار گفت: آفرین بر تو اى حرّه!

حالا بگو ببینم، به چه دلیل على را بر نوح و لوط ترجیح مى‌دهى؟

حرّه پاسخ ‌داد: قرآن مى‌فرماید: خداوند براى کافران، زن نوح و زن لوط را مثال آورد که تحت فرمان دو بنده صالح ما بودند و به آنها خیانت کردند وآن دو شخص نتوانستند آن زنان را از قهر خدا نجات دهند و حکم شد آن دو زن را با دوزخیان به آتش درافکنید، اما همسر على(ع)؛ فاطمه(س) است که خداوند با خشنودى او خشنود و با خشم او، خشمگین مى‌شود.

حجاج گفت: آفرین!

حال بگو ببینم، به چه دلیل على را برتر از ابراهیم مى‌دانى؟

حرّه لب به سخن گشود: خداوند در قرآن کریم از حضرت ابراهیم چنین حکایت مى‌کند: چون ابراهیم گفت: پروردگارا! به من نشان بده که چگونه مردگان را زنده مى‌کنى، خداوند فرمود: مگر باور ندارى؟ گفت: چرا، لیکن مى‌خواهم با مشاهده آن، دلم آرام بگیرد.

اما مولایم امیرمومنان(ع) گفت: اگر تمام پرده‌ها و حجابهای آسمانها و زمین کنار برود، بر یقین من افزوده نخواهدشد(یعنی به آخرین درجه‌ی یقین رسیده‌ام).

حجّاج گفت: آفرین بر تو اى حرّه!

چرا او را بر موسى ترجیح مى‌دهى؟

حرّه گفت: به گفته خداوند، موسى از شهر مصر با ترس و نگرانى از دشمن به جانب شهر مدین بیرون رفت، ولى على بن ابیطالب(ع) در لیلة المبیت، جاى پیغمبر(ص) خوابید و جان خود را فداى آن حضرت کرد، بدون آن که ترس و وحشتى او را فرا گیرد.

حجّاج گفت: مرحبا!

حالا بگو بدانم چرا او را بر داود ترجیح مى‌دهى؟

حرّه گفت: خداوند او را برتر دانسته است. در کتابش مى‌فرماید: اى داود ما تو را خلیفه در زمین قرار دادیم، پس میان مردم به حق قضاوت کن و از هوا پیروى نکن که تو را از راه خدا گمراه کند.

ولى على(ع) فرمود: از من بپرسید از مطالب فوق عرش، از من سؤال کنید درباره زیر عرش، از من سؤال کنید قبل از آن که مرا از دست بدهید.

و نیز روز فتح خیبر، به حضور پیامبراکرم(ص) رسید. رسول خدا(ص) به حاضرین فرمود: بهترین شما، داناترین شما و بهترین قضاوت کننده؛ «على» است.

حجّاج گفت: آفرین.

چرا او را از سلیمان برتر مى‌دانى؟

حرّه پاسخ ‌داد: سلیمان به خداوند عرض کرد: پروردگارا! به من ملکى عطا کن که بعد از من سزاوار کسى نباشد. ولى على(ع) فرمود: اى دنیا! من تو را سه طلاقه کردم، دیگر حق رجوع به من را ندارى.

حجّاج گفت: احسنت!

چرا على را از عیسى بالاتر مى‌دانى؟

حرّه پاسخ ‌گفت: خداوند بزرگ درباره عیسى(ع) گفته است: یاد کن آنگاه که خداوند به عیسى بن مریم مى‌گوید: آیا تو به مردم گفتى که من و مادرم را دو معبود -غیر از خدا- انتخاب کنید؟ او مى‌گوید: خدایا! تو منزّهى، من حق ندارم آنچه را که شایسته من نیست بگویم، اگر چنین سخنى را گفته باشم تو مى‌دانى، تو از آنچه در روح و جان من است آگاهى و من از آنچه در ذات تو است آگاه نیستم، زیرا تو با خبر از تمام اسرار و پنهانى‌ها هستى. حضرت عیسى، قضاوت درباره کسانى که او را خدا دانستند، به قیامت واگذاشت.

امّا على(ع) کسانى را که درباره او غلوّ کردند و قائل به خدایى وى شدند، در همین دنیا محاکمه کرد و به قتل رسانید.

حجّاج او را تحسین کرد و گفت: خوب پاسخ ‌گفتى، و گرنه تو را مجازات مى‌کردم!

 

(منبع: فضائل ابن شاذان، ص 122)

/ 1 نظر / 19 بازدید
sahar

سلام وبلاگ زیبایی داری میشه منم جزدوستات باشم؟