چرا نام حسین در میان فرزندان ائمه کم است؟

اهل بیت (علیهم السلام) بر همه مردم اولی هستند و به فرمایشات پیامبر (ص) عمل می کنند. نام مبارک علی به این دلیل زیاد است که امیرالمؤمنین(ع) بعد از پیامبر(ص) برترین خلایق الهی است و بر تمام انبیا و اولیاء الهی برتری دارد، در حالی که بعد از رحلت پیامبر(ص) چنان مورد ظلم واقع شد که توسط بنی امیه، گذاشتن نام علی بر فرزندان پسر جرم بود.

در تاریخ داریم که هنگام سخنرانی حجاج بن یوسف ثقفی (حاکم جبار و جنایتکار عراق) فردی برخاست و گفت این امیر! داد مرا از پدرم بگیر.

 حجاج تعجب کرد که پدر او چه جرمی مرتکب شده که فرزند، شکایت پدر را می کند؟

 پرسید پدرت چه جفایی در حق تو کرده؟

 گفت ظلمی بدتر از انکه نام مرا علی کذاشته!

بنابراین اهل بیت (علیهم السلام) برای مقابله با چنین جوی که دشمنان آنان بر ضد امیرالمؤمنین(ع) برپاکرده بودند به عمد نام فرزندانشان را علی می گذاشتند.

از امام حسین(ع) روایت داریم که فرموده اند:
«اگر خداوند مرا تا روز قیامت زنده بدارد و به من فرزند پسر دهد، همه را علی می نامم».

 اما امام حسین(ع) به دلیل قیام جاودانه ای که کرد و عظمتی که ایشان از اسلام به تصویر کشید و حماسه ای که خلق کرد، نه تنها بین شیعیان بلکه در میان اهل تسنن هم با عظمت یاد شد و خیلی ها با افتخار نام حسین را روی فرزندان شان می گذاشتند.

ولی نام مبارک علی از این جهت که دشمن کمر به محو آن بسته بود توسط اهل بیت(علیهم السلام) ترویج می شد و اصرار داشتند که تعداد بیشتری از فرزندان خود را به نام علی بنامند.

/ 1 نظر / 15 بازدید
علی

سلام علیکم ازینکه این خبر رو میدم خودم اعصابم خیلی خورده این وهابی های حرومزاده قبر امامزاده عبدالسلام یکی از نوادگان امام حسن مجتبی (علیه السلام ) رو تخریب کردند و جسارت رو فراتر ازین کردن ، نقش قبر کردند و بدن مبارک رو جسارت کردند. عکس و فیلم این جنایت رو تو وبلاگم قرار دادم. صدا و سیمای ما که خواب تشریف دارن حداقل شما به عشق امام حسن مجتبی اطلاع رسونی کنید