گفتگوی امیرالمؤمنین(ع) با یک یهودی در برتری پیامبر اسلام(ص) بر انبیا


دانشمندی یهودى از شام، که تورات و انجیل و زبور و صحف انبیاء را خوانده بود و اطلاعاتى از استدلالهاى آنها داشت، وارد مجلسى شد که اصحاب پیامبر(ص) در آن حضور داشتند، على بن ابى طالب(ع) نیز بود و ابن عباس و ابو معبد جهنى.

دانشمند یهودی گفت: اى امت محمد، هیچ مقام و منزلتى را براى پیامبرى وانگذاشتید جز اینکه تمام آنها را براى پیامبر خود ادعا کردید. آیا پاسخ سؤالهاى مرا می‌دهید؟

مردم از او روى برگرداندند.

اما حضرت على(ع) فرمود آرى، خداوند هیچ درجه‌اى به پیامبری و فضیلتى براى رسولى نداده، مگر اینکه تمام آنها را در پیامبر ما جمع کرده و به آن جناب چند برابر افزونتر بخشیده است.

دانشمند یهودى گفت: تو جواب مرا مى‌دهى؟

امیرالمؤمنین(ع) فرمود: آرى، امروز آنقدر از فضائل پیامبر(ص) نقل مى‌کنم که موجب روشنى چشم مؤمنین شود و تردید کسانى که در فضائل آن جناب مشکوک بودند برطرف گردد. پیامبر وقتى فضیلتى از خود نقل مى‌کرد مى‌فرمود افتخار نمى‌کنم. من اکنون فضائل آن جناب را یادآوری مى‌کنم، بدون اینکه نسبت به دیگر انبیاء، خرده‌گیری داشته باشم، ولى سپاسگزارم خداوند را به واسطه آنچه به او عنایت فرموده، مانند تمام فضائلى که به انبیاء داده و مقامات دیگرى به ایشان اختصاص داده است و آن جناب را بر انبیاء فضیلت بخشیده است.

دانشمند یهودى گفت: من اینک سؤال مى‌‏کنم خود را آماده جواب کن.

امام(ع) فرمود: بگو.

برتری پیامبر اسلام(ص) بر حضرت آدم(ع) 

یهودی گفت: خداوند، ملائکه را به سجده آدم مأمور کرد، آیا چنین مقامى را به ایشان داده است؟

حضرت علی(ع) فرمود: آرى آنچه درباره آدم گفتى درست است، اگر ملائکه آدم را سجده کردند، سجده آنها سجده عبادت نبود که آدم را در مقابل خدا بپرستند، ولى با این سجده به فضیلت آدم اعتراف نمودند که مورد رحمت خدا قرار گرفته است، به حضرت محمد(ص) از این بهتر عنایت شد؛ خداوند در جبروت خود با تمام ملائکه بر او صلوات فرستاد و مؤمنین نیز موظف شدند که بر او صلوات فرستند، این مقامى است بالاتر.

یهودى گفت: خداوند پس از انجام خطا، توبه آدم را پذیرفت.

امام(ع) فرمود: صحیح است، اما به حضرت محمد(ص) بالاتر از این مقام را داده‌اند، بدون اینکه گناهى از او سر بزند. خداوند در قرآن کریم مى‌فرماید «لِیَغْفِرَ لَکَ اللَّهُ ما تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِکَ وَ ما تَأَخَّرَ»، هرگز حضرت محمد(ص) با گناه وارد قیامت نخواهد شد و نه از او در باره گناهى بازخواست خواهند کرد.

برتری پیامبر اسلام(ص) بر حضرت ادریس(ع)

یهودى گفت: خداوند ادریس را به مقام عالى رسانید و پس از مرگ از تحفه‌‏هاى بهشت به او خورانید.

حضرت على(ع) فرمود: صحیح است، به حضرت محمد بهتر از آن عنایت شده، خداوند درباره آن جناب مى‌فرماید «وَ رَفَعْنا لَکَ ذِکْرَکَ»، همین مقام و رفعت ذکر او کافى است. اگر ادریس را پس از مرگ از تحفه‌هاى بهشت خورانیدند، به حضرت محمد(ص) در زمان حیات در همین دنیا تحفه دادند. هنگامى که از گرسنگى به خود مى‌پیچید، جبرئیل برایش جامى از بهشت آورد که در آن تحفه‌اى بود. آن جام و تحفه، در دست او شروع به گفتن ذکر خدا و تسبیح و تکبیر و حمد خدا را نمودند. جام را یکى از اهل بیت پیامبر گرفت، جام و تحفه، همان ذکرها را ادامه دادند. اما یکى از اصحاب که خواست جام را بگیرد، جبرئیل جام را گرفت و عرض کرد این تحفه را میل بفرمائید که از بهشت است، خداوند به شما عنایت نموده، و جز پیامبر یا وصى او نمى‌تواند بخورد. آن جناب میل کرد، ما نیز با ایشان خوردیم. هم اکنون من مزه شیرین آن را در ذائقه خود درک مى‌کنم.

برتری پیامبر اسلام(ص) بر حضرت نوح(ع) 

یهودى گفت: نوح در راه خدا صبر کرد، و با اینکه قومش او را تکذیب کرده بودند، عذر قوم خود را پذیرفت.

امام(ع) فرمود: صحیح است، حضرت محمد(ص) نیز عذر قوم خود را پذیرفت و در راه خدا صبر کرد، وقتى او را تکذیب کردند و او را بیرون کردند و با سنگ او را هدف قرار دادند و ابولهب، زه‏دان(شکمبه) گوسفند را از بالا بر سر او ریخت.

خداوند متعال به جابیل(فرشته مأمور کوهها) امر کرد خدمت پیامبر اکرم(ص) برسد. جابیل خدمت ایشان آمده و گفت: خداوند مرا مأمور کرد که دستور شما را اطاعت کنم، اگر اجازه مى‌دهى کوهها را بر سر آنها فرود آورم و هلاکشان کنم. پیامبر اکرم(ص) فرمود خداوند مرا براى رحمت مبعوث نموده، خدایا امت مرا هدایت فرما، آنها جاهل هستند.

واى بر تو اى یهودى! نوح وقتى مشاهده کرد خویشاوندانش غرق مى‌شوند، دلش به حال آنها سوخت و اظهار ناراحتى کرد و گفت «رَبِّ إِنَّ ابْنِی مِنْ أَهْلِی»، خدایا فرزندم از خانواده من است، خداوند به او فرمود «إِنَّهُ لَیْسَ مِنْ أَهْلِکَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَیْرُ صالِحٍ»، او از خانواده تو نیست، مى‌خواست نوح را بدین وسیله تسلّى بخشد. ولى حضرت محمد(ص) وقتى دشمنى قوم خود را مشاهده کرد، شمشیر انتقام از نیام برکشید و هیچ رقّت و دلسوزى نسبت به آنها که خویشاوندانش بودند روا نداشت و با دیده محبت به آنها تماشا نکرد.

یهودى گفت: نوح از خداوند درخواست کرد، آسمان به شدت باریدن گرفت.

امام(ع) فرمود: صحیح است، وقتى پیامبر اکرم(ص) به مدینه هجرت کرد، اهل مدینه روز جمعه‏اى خدمت آن جناب آمدند و از خشکسالى شکایت نمودند که درخت‏ها زرد شده و برگها مى‌ریزد. پیامبر اسلام(ص) دست خویش را به دعا بلند کرد به گونه‌ای که سفیدى زیر بغل آن جناب دیده مى‌شد، با اینکه در آسمان لکه‏اى ابر دیده نمى‌شد به فاصله کمى باران باریدن گرفت. آنقدر باران بارید که جوانان زورمند و توانا نیز براى رفتن به خانه خویش در این باران سخت به زحمت افتادند و از شدت سیل نمی‌توانستند بروند. یک هفته طول کشید.

جمعه هفته آمدند و عرض کردند یا رسول الله(ص) دیوارها خراب شد و مسافران از سفر باز ماندند. آن جناب خندید و فرمود این سرعت پشیمانی آدمیزاد است. سپس فرمود: «اللهم حوالینا لا علینا اللهم فی اصول الشیح و مراتع البقع‏»؛ خدایا باران را بر سر ما نبار، به اطراف ما ببار بر روى گیاه بیابانها و چراگاههاى اطراف.

باران در اطراف مدینه مى‌بارید، ولى یک قطره در مدینه نمى‌بارید، بواسطه کرامت آن جناب در نزد خدا.

برتری پیامبر اسلام(ص) بر حضرت هود(ع)

یهودى گفت: خداوند از دشمنان هود به وسیله باد انتقام گرفت، آیا براى حضرت محمد(ص) نیز چنین چیزى پیش آمده؟

امام(ع) فرمود: صحیح است، خداوند به حضرت محمد بالاتر از این را داده؛ خداوند او را به وسیله باد بر دشمنانش پیروز گردانید، در جنگ خندق که بادى فرستاد ریگ‏ها را برافشاند و سپاهى از فرشتگان ارسال داشت که مشرکان آنها را نمى‌دیدند، خداوند هشت هزار فرشته را براى ایشان فرستاد که براى هود نفرستاد و فضیلت دیگرى به ایشان بخشید که باد زمان هود، باد خشم بود، ولى باد زمان پیامبر(ص) باد رحمت، در قرآن کریم مى‌فرماید «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اذْکُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ جاءَتْکُمْ جُنُودٌ فَأَرْسَلْنا عَلَیْهِمْ رِیحاً وَ جُنُوداً لَمْ تَرَوْها»، که از آن باد به «نعمت» تعبیر می‌کند.

برتری پیامبر اسلام(ص) بر حضرت صالح(ع) 

یهودى گفت: خداوند براى صالح، شترى برآورد و آن را عبرت براى قومش قرار داد.

امام(ع) فرمود: آری، همین طور است، به حضرت محمد(ص) بهتر از این عنایت شد. شتر صالح با او سخن نگفت و با یک دیگر حرف نمى‌زدند و به نبوت صالح گواهى نداد، ولى ما در یکی از جنگها در خدمت پیامبر اکرم(ص) بودیم، که شترى به ایشان نزدیک شد و شروع به صدا دادن کرد. خداوند او را به سخن درآورد و گفت «یا رسول الله فلان کس مرا به کار گرفت تا پیر شدم و حالا مى‌خواهد مرا بکشد من از دست او به شما پناه مى‏برم». پیامبر اکرم(ص) دنبال صاحب شتر فرستاد و شتر را از او خواست. آن مرد، شتر را به پیامبر اکرم(ص) بخشید و آن جناب شتر را آزاد کرد.

روزى دیگر من با آن حضرت(ص) بودم که فردى بادیه‌نشین همراه شتری و فرد دیگرى نزد آن حضرت حاضر شده و با هم سر آن شتر اختلاف داشتند. یکى دیگرى را متّهم به دزدى مى‌کرد و هر چه مى‌گفت من این شتر را از فلان یهودى خریده‏‌ام فایده نداشت، و مدّعى شهودی آورد که او این شتر را دزدیده است. ناگاه شتر به سخن آمده و گفت: اى رسول خدا؛ فلانى مرا ندزدیده است، و گروه شاهدان دروغ گفته‏‌اند، و سارق من، فلان یهودى است.

برتری پیامبر اسلام(ص) بر حضرت ابراهیم(ع)

یهودى گفت: ابراهیم با دیده عبرت به معرفت خدا آشنا گردید و با این بینش به‏ او ایمان آورد.

امیرالمؤمنین(ع) فرمود: درست است، به حضرت محمد(ص) بهتر از این بخشیدند، دیده معرفت و بصیرت گشود و بینش ایمان یافت. اما ابراهیم در پانزده سالگى چنین بینشى یافت، ولى حضرت محمد(ص) در هفت سالگى.

گروهى از نصرانیان بعنوان تجارت بین صفا و مروه در مکه وارد شدند، یکى از آنها چشم به پیامبر انداخت و آن جناب را شناخت با آثار و علائمى که داشت.

گفت: اسم تو چیست؟ حضرت محمد(ص) فرمود: محمد. گفت: اسم پدرت چیست؟ جواب داد: عبدالله. آنگاه اشاره به زمین کرد و گفت: اسم این چیست؟ فرمود: زمین. اشاره به آسمان نموده و گفت: اسم این چیست؟ جواب داد: آسمان. گفتند: آفریننده آنها کیست؟ فرمود: خداى توانا. بعد به آنها پرخاش نموده و فرمود: مرا در مورد خداى عزیز به شک مى‌‌‏اندازید؟!

اى یهودى! او بینش توحید و دیده خداشناسى داشت، در حالى که خویشاوندانش به بت پرستی اشتغال داشتند و کفار، بت قربانى مى‏‌کردند و به پرستش بتها اشتغال مى‌‌‏ورزیدند، اما او مى‌‌‏گفت «لا اله الا الله».

یهودى گفت: خداوند، ابراهیم را از نمرود به وسیله پوشش‏‌‌هاى سه‌‏گانه پنهان کرد(مراد؛ شکم مادر و رحم و زهدان است، که ولادتش از نمرود مخفى بود).

حضرت على(ع) فرمود: همین طور است، اما حضرت محمد(ص) را خداوند از دشمنانش که قصد قتلش را داشتند به وسیله پنج حجاب مخفى نمود، سه حجاب در مقابل سه حجاب ابراهیم و دو حجاب ایشان بیشتر داشت. خداوند در این آیه مى‌‏فرماید «وَ جَعَلْنا مِنْ بَیْنِ أَیْدِیهِمْ سَدًّا» این حجاب اول، «وَ مِنْ خَلْفِهِمْ سَدًّا» این حجاب دوم، «فَأَغْشَیْناهُمْ فَهُمْ لا یُبْصِرُونَ» این حجاب سوم، بعد مى‌‏فرماید «وَ إِذا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ جَعَلْنا بَیْنَکَ وَ بَیْنَ الَّذِینَ لا یُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ حِجاباً مَسْتُوراً» این حجاب چهارم، بعد مى‌‏فرماید «فَهِیَ إِلَى الْأَذْقانِ فَهُمْ مُقْمَحُونَ» این هم حجاب پنجم.

یهودى گفت: ابراهیم به وسیله دلائل خویش کافرى را که با او به بحث پرداخته بود مبهوت و حیران کرد.

حضرت على(ع) فرمود: صحیح است، حضرت محمد(ص) نیز مردى بنام ابى بن خلف جمحى که به قیامت اقرار نداشت و منکر بود، نزد او آمد با خود استخوان پوسیده‌ای را آورد که با دست آنها را پودر مى‏‌کرد. بعد گفت ای محمد «مَنْ یُحْیِ الْعِظامَ وَ هِیَ رَمِیمٌ»؛ این استخوانهاى پوسیده را که زنده خواهد کرد؟ خداوند به زبان پیامبرش انداخت و با دلیل واضح و روشن فرمود «یُحْیِیهَا الَّذِی أَنْشَأَها أَوَّلَ مَرَّةٍ وَ هُوَ بِکُلِّ خَلْقٍ عَلِیمٌ»؛ همان کسى که او را اول آفرید، او به هر نوع آفرینشى دانا است. آن مرد مبهوت شد و رفت.

یهودى گفت: حضرت ابراهیم(ع) به واسطه حمایت از توحید بت‏هاى قوم خود را تکه تکه کرد.

حضرت على(ع) فرمود: همین طور است، اما حضرت محمد(ص) سیصد و شصت بت را از فراز کعبه فرو ریخت و از جزیرة العرب دور کرد و هر کس آنها را مى‌‏پرستید با شمشیر خود او را خوار و ذلیل کرد.

یهودى گفت: ابراهیم(ع) فرزند خود را بر زمین خوابانید و براى قربانى چهره‌‏اش را بر خاک نهاد.

على(ع) فرمود: درست است، اما ابراهیم پس از خواباندن فرزند بر زمین، خداوند براى او فداء(قربانی) فرستاد، ولى حضرت محمد(ص) به مصیبتى دشوارتر از آن گرفتار شد. کنار پیکر عموى خود حمزه که شیر خدا و شیر پیامبرش و یاور دین خدا بود ایستاد موقعى که از دنیا رفته بود، اما اظهار دلتنگى نکرد و اشک از دیده نریخت و به چشم خویشاوندى به او تماشا نکرد، تا خداوند را با شکیبائى و صبر خود خشنود کند و در تمام کارها تسلیم او باشد. پیامبر(ص) فرمود: اگر خواهرش صفیه ناراحت نشود پیکرش را رها مى‌‏کنم تا خداوند او را از درون دل درندگان و شکم پرندگان محشور نماید و اگر این کار سنت و روش بعد از من نمى‏‌شد، این کار را مى‌‏کردم.

یهودى گفت: ابراهیم(ع) را قومش در آتش انداختند و صبر کرد تا اینکه خداوند آتش را بر او سرد و سلامت قرار داد. آیا چنین کارى را نسبت به محمد(ص) کرده‌‏اند؟

امیرالمؤمنین(ع) فرمود: صحیح است حضرت محمد(ص) وقتى وارد خیبر شد، زنى خیبرى او را مسموم کرد، خداوند سم را در اندرون بدنش سرد و سلامت قرار داد تا هنگام اجلش. سمّ وقتى در داخل بدن‏ قرار می‌‌گیرد مى‌‏سوزاند چنانچه آتش مى‌‏سوزاند. چنین چیزى را که از قدرت خدا انکار ندارى؟

برتری پیامبر اسلام(ص) بر حضرت یعقوب(ع)

یهودى گفت: خداوند به یعقوب چه لطف زیادى نمود که اسباط را از صلب او قرار داد و مریم دختر عمران از دختران او است.

حضرت على(ع) فرمود: صحیح است، اما حضرت محمد(ص) بیشتر از او مورد لطف خدا قرار گرفت، زیرا فاطمه(س) که برترین زنان دنیا و آخرت است، از دختران اوست و امام حسن و امام حسین از نواده‏‌گان اوست.

یهودى گفت: یعقوب بر فراق فرزند صبر کرد بطورى که نزدیک بود از بیمارى زمین‏گیر شود.

امام(ع) فرمود: درست است، ولى اندوه یعقوب بالاخره به دیدار منتهى گردید، ولى حضرت محمد(ص) در زمان حیاتش، فرزندش ابراهیم از دنیا رفت و او را به این آزمایش امتیاز بخشید تا اجرش را افزون فرماید.

پیامبر اکرم(ص) (در مورد فوت فرزندش ابراهیم فرمود) انسان محزون مى‌‏شود و دل مى‌‏سوزد، ما بر تو اى ابراهیم محزونیم، اما سخنى که موجب خشم خدا شود نمى‌‏گوئیم، در تمام این موارد رضاى خدا را مقدم مى‌‏داشت و تسلیم امر او در تمام کارهایش بود.

برتری پیامبر اسلام(ص) بر حضرت یوسف(ع)

یهودى گفت: یوسف تلخ کامى فراق و دوری را با تمام ناراحتیش تحمل کرد و زندانى کشید تا از معصیت محفوظ بماند. او را تنها میان چاه انداختند.

حضرت على(ع) فرمود: همین طور است، محمد(ص) سختى غربت را کشید و از خانواده و فرزندان و مال خود فاصله گرفت و از حرم خدا و جایگاه امن پروردگار مهاجرت نمود. وقتى خداوند ناراحتى و حزن او را دید خوابى شبیه رؤیاى یوسف در تأویل به او نشان داد و براى جهانیان راستى آن رؤیا را آشکار کرد، فرمود «لَقَدْ صَدَقَ اللَّهُ رَسُولَهُ الرُّؤْیا بِالْحَقِّ لَتَدْخُلُنَّ الْمَسْجِدَ الْحَرامَ إِنْ شاءَ اللَّهُ آمِنِینَ مُحَلِّقِینَ رُؤُسَکُمْ وَ مُقَصِّرِینَ لا تَخافُونَ»(خداوند آنچه را به پیامبرش در عالم خواب نشان داد راست گفت؛ بطور قطع همه شما بخواست خدا وارد مسجد الحرام مى‌‏شوید در نهایت امنیّت و در حالى که سرهاى خود را تراشیده یا کوتاه کرده‌‏اید و از هیچ کس ترس و وحشتى ندارید)، اگر یوسف به زندان افتاد پیامبر اسلام(ص) سه سال خویشتن را در شعب و درّه کوه زندانى نمود، خویشاوندان از او کناره گرفتند و او را به دشوارترین گرفتاریها دچار کردند. خداوند چاره‌‏اى برایش اندیشید که جاى شک و شبهه‌‏اى نبود، زیرا ضعیف‌‏ترین موجودات خود را مأمور کرد تا عهدنامه آنها را که درباره قطع رابطه با او نوشته بودند بخورد. اگر یوسف را در چاه انداختند، پیامبر اسلام از ترس جان خویش در غار رفت آنقدر کار دشوار بود که به همراه خود فرمود «لا تَحْزَنْ إِنَّ اللَّهَ مَعَنا»، غمگین مباش خدا با ما است. خداوند بر این وضع او را در کتاب خویش مى‌‏ستاید.

برتری پیامبر اسلام(ص) بر حضرت موسی(ع)

یهودى گفت: این حضرت موسى بن عمران(ع) است که خداوند به او توراتى را عطا فرموده که حکم او در آن مستور است.

امام(ع) فرمود: همین طور است، و به حضرت محمّد(ص) برتر از آن داده شده است، به آن حضرت سوره بقره و مائده در برابر انجیل داده شده، و طواسین و طه و نصف‏ مفصّل و حوامیم در برابر تورات داده شده، و نصف دیگر مفصّل و تسابیح در برابر زبور داده شده [علّت نامگذارى برخی سوره‌ها به «مفصّل»، به جهت زیادی فاصله شدن بسم الله میان سوره‌‏ها مى‌‏باشد. و گفته‏‌اند: به جهت کوتاه بودن سوره‌‏ها، مفصّل نامیده شده است. در اینکه از کدام سوره آغاز مى‌‏شود اختلاف است، برخى گفته‌‏اند: از سوره محمّد آغاز مى‌‏شود، و برخی گفته‌‌اند: سوره ق، و برخی گفته‌‌اند: سوره فتح. و از علّامه نووى نقل است که مفصّل قرآن از سوره محمّد آغاز مى‌‏شود، و سوره‌‏هاى کوچک آن از سوره مبارکه ضحى تا آخر قرآن است، و سوره‌‏هاى طولانى آن تا سوره مبارکه «عمّ» و سوره‌‏هاى متوسّط آن تا «ضحى» مى‏‌باشد. و در خبر است که «مفصّل» مشتمل بر 68 سوره مى‌‏باشد. و مراد از «السّبع الطّوال»(هفت سوره طولانی) بنا بر مشهور؛ از سوره مبارکه بقره آغاز و به سوره مبارکه اعراف ختم مى‌‏شود، و هفتمین آن سوره مبارکه یونس(ع) یا انفال و یا برائت مى‌‏باشد، زیرا برخى معتقدند که دو سوره انفال و برائت یک سوره مى‌‏باشد، و ظاهرا در اینجا مراد آن سوره‌‏هایى است که پس از  افتادن بقره و مائده و برائت باقى مى‌‏ماند. و تسابیح؛ سوره‌‏هایى است که با تسبیح خداوند(سبّح لله)، و طواسین با «طس» آغاز مى‌‏شود]، و سوره بنى اسرائیل (إسراء) و برائت(توبه)، در برابر صحف إبراهیم و صحف موسى عطا شده است، و خداوند عزّوجلّ، محمّد را به سبع طُوال و فاتحة الکتاب؛ که سبع مثانى و قرآن عظیم است افزون و زیادى بخشید، و کتاب و حکمت نیز عطا گردید.

یهودى گفت: خداوند در طور سیناء با حضرت موسى به مناجات پرداخت.

امام على(ع) فرمود: همین طور است، ولى خداوند به حضرت محمد(ص) در کنار سدرة المنتهى وحى نمود، مقام او در آسمان، محمود است و در انتهاى عرش، مذکور شده است.

یهودى گفت: خداوند محبّت خویش را به دل موسى انداخت.

على(ع) فرمود: همین طور است، اما خداوند به محمد(ص) بهتر از آن عنایت کرد. خداوند بر او محبت خویش را انداخت، چه کسى شریک او است در این مقام، زیرا گواهى به وحدانیت خدا تکمیل نمى‌‏شود مگر با گواهى به رسالت او، و باید گفت‏ «أشهد أن لاإله الاالله و أشهد أنّ محمدا رسول الله»، و بر روى منبرها صدا به ذکر خدا بلند نمى‏‌شود مگر اینکه نام محمد(ص) با او برده مى‌‏شود.

یهودى گفت: خداوند به واسطه عظمت مقام حضرت موسى در نزدش، به مادر موسى وحى نمود.

حضرت على(ع) فرمود: صحیح است، اما خداوند چنان مادر حضرت محمد(ص) را گرامى داشت که نام فرزندش را به او اعلام کرد که مادرش گفت: من و تمام جهانیان شهادت مى‌‏‌دهیم که محمّد، همان رسول اللَّه منتظَر است. و تمام فرشتگان بر انبیاء شهادت دادند که ایشان نام وى را در کتب خود ثبت نموده‌‏‌اند. به لطف و توجه خدا به آن بانو بود که این نام به مادرش اعلام شد. و این تنها بخاطر مقام و منزلتى بود که پیامبر نزد خدا داشت، تا اینکه آن بانو در خواب دید به او گفتند: فرزندى که در رحم دارى سرور و سیّدى است، نام او را محمد بگذار، خداوند نامى از نامهاى خود را براى او انتخاب نموده، او محمود و پیامبرش محمد(ص) است.

یهودى گفت: موسى را خداوند پیش فرعون فرستاد و به دست او معجزه بزرگی را به او نشان داد.

امیرالمؤمنین(ع) فرمود: همین طور است، محمد(ص) را به‏ سوى چندین فرعون فرستاد؛ مانند ابوجهل و عتبة بن ربیعه و شیبه و ابوالبخترى و نضر بن حارث و ابى بن خلف و مُنبّه بن حجاج و نبیه بن حجاج و پنج نفر از مسخره کنندگان -ولید بن مغیره مخزومى، عاص بن وائل سهمى، اسود بن عبد یغوث زهرى، اسود بن المطلب و حارث بن أبی طلاله- به آنها معجزاتى در آفاق و انفس خودشان نشان داد تا واقعیت براى آنها آشکار گردید.

یهودى گفت: خداوند از فرعون براى موسى انتقام سختی گرفت.

امام(ع) فرمود: همینطور است، اما خداوند براى حضرت محمد(ص) نیز از فراعنه انتقام گرفت. درباره استهزاکنندگان فرمود «إِنَّا کَفَیْناکَ الْمُسْتَهْزِئِینَ»؛ هر یک را در یک روز بطور جداگانه به قتل رسانید.

اما ولید بن مغیره؛ روزى به جایى مى‏‌رفت از مسیرى گذر کرد که فردى خزاعى، تیرى را با پر پوشانده بود و آنجا قرار داده بود، تکّه‌‏اى از آن به دست او خورده و رگ أکحل او را دریده تا خون جارى شد، و در حال جان دادن مى‌‏گفت: «خداى محمّد مرا کشت!».

اما عاص بن وائل؛ از پى کارى به محلی مى‌‏رفت، سنگى از زیر پایش غلتید و سقوط کرد، تکه تکه شد. او نیز فریاد مى‌‏زد پروردگار محمد(ص) مرا کشت.

اما اسود بن عبد یغوث؛ براى استقبال فرزندش زمعه مى‌‏رفت در سایه درختى به استراحت نشست. جبرئیل آمد سر او را به درخت می‌‌کوبید. به غلامش مى‌‏گفت جلو این شخص را بگیر. گفت من کسى را نمى‌‏بینم که نسبت به تو کارى انجام دهد. او را کشت در حالی که مى‌‏گفت خداى محمد(ص) مرا کشت.

و اما اسود بن مطلب؛ پیغمبر اکرم(ص) او را نفرین کرد که چشمش کور شود و فرزندش به فراقش مبتلا گردد، آن روز از منزل خارج شد تا برود به محلى، جبرئیل برگ سبزى آورد و بر چهره‏اش زد و کور شد، همان طور بود تا فرزندش به مرگ او مبتلا شد.

و حارث بن طلاله از منزل خارج شد در هواى گرم و بر اثر باد سموم به صورت حبشى‌‏ها تبدیل شد، برگشت به خانه‏اش و گفت من حارثم، اما از این ادّعا خانواده‏‌اش بر او خشم گرفتند و او را کشتند او نیز مى‌‏گفت خداى محمد مرا کشت.

روایت شده که اسود بن حارث ماهى شورى خورد، خیلى تشنه شد، آنقدر آب آشامید که شکمش پاره گردید و هلاک شد. مى‌‏گفت خداى محمد(ص) مرا کشت.

تمام این جریانها در یک ساعت به وقوع پیوست و موضوع چنین بود که آنها خدمت پیامبر اکرم(ص) بودند و گفتند ما به تو تا ظهر مهلت مى‌‏دهیم، اگر از ادّعاى خود برگشتى که هیچ، و گرنه تو را مى‌‏کشیم.

پیامبر اکرم(ص) وارد منزل خود شد و با اندوه از حرف آنها، درب را به روى خویش بست، همان ساعت جبرئیل بر او نازل شد، گفت یا محمد(ص) خداوند سلامت مى‌‏رساند و مى‌‏فرماید «فَاصْدَعْ بِما تُؤْمَرُ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِکِینَ»؛ یعنى آشکارا مردم را به دین خویش نما و از مشرکان کناره بگیر. فرمود با اینها که مرا مسخره می‌‌کنند چه کنم و این تهدیدى که مرا کرده‌‏اند؟ گفت: «إِنَّا کَفَیْناکَ الْمُسْتَهْزِئِینَ»؛ ما حساب مستهزئین را مى‌‏رسیم و تو را از آنها آسوده خواهیم کرد.

فرمود: جبرئیل هم اکنون پیش من بود، گفت ما کار آنها را تمام کردیم. از آن پس آشکارا مردم را دعوت نمود. اما بقیه فرعون‏‌ها در جنگ بدر با شمشیر از میان رفتند و بقیه آنها منهزم و سپاه فرارى شدند.

یهودى گفت: موسى بن عمران داراى عصائى بود که به اژدها تبدیل مى‌‏شد.

امام(ع) فرمود: همینطور است به حضرت محمد(ص) بهتر از آن عنایت کردند. مردى به دنبال ابوجهل بن هشام مى‌‏گشت تا بهاى شتر خویش را بگیرد. اما ابوجهل از او پنهان شده بود و به شرابخوارى اشتغال داشت. هر چه جستجو کرد او را پیدا ننمود. یکى از مستهزئین به او گفت دنبال که مى‏‌گردى؟ گفت عمرو بن هشام(یعنى ابوجهل)، از او طلبکارم. گفت آیا می‌‌خواهی تو را به کسی راهنمائى کنم که حقوق مردم را از ستمگران مى‌‏گیرد؟ جواب داد آرى. آن مرد را خدمت پیامبر اکرم(ص) فرستاد.

ابوجهل پیوسته مى‌‏گفت کاش روزى محمد(ص) به من کارى داشته باشد تا آن وقت او را مسخره نمایم و نیازش را برنیاورم.

طلبکار خدمت پیامبر اکرم(ص) آمد و گفت: شنیده‏‌ام بین شما و عمرو بن هشام سابقه خوبى است،‏ من مى‌‏خواهم شما را پیش او واسطه قرار دهم.

پیامبر(ص) به همراه صاحب شتر به در خانه او آمد و فرمود برخیز ابوجهل و حق این مرد را بده(در آن روز پیامبر(ص) کنیه ابوجهل را به او داد و با این نام به او خطاب نمود). ابوجهل با عجله از جا حرکت کرد و طلب صاحب شتر را به او پرداخت. وقتى برگشت دوستانش گفتند از ترس محمد این کار را کردى؟

گفت واى بر شما عذر مرا بپذیرید، وقتى چشمم به او افتاد دیدم طرف راست او گروهى ایستاده‌‏اند و اسلحه در اختیار دارند که برق مى‌‏زد و در طرف چپ او دو اژدها دندانهایشان بهم مى‌‏خورد و از دو چشم آنها آتش مى‌‏بارید، اگر نمى‌‏دادم بعید نبود که پیکرم را با اسلحه خود پاره پاره کنند و آن دو اژدها گوشت بدنم را با دندان خود تکه تکه نمایند و بخورند. این معجزه از عصاى موسى مهم‏‌تر است. اژدها در مقابل اژدهاى موسى و خداوند به حضرت محمد اژدهائى دیگر اضافه داده با هشت فرشته که با حربه‌‏هاى مخصوص او را کمک مى‏کردند.

پیامبر اکرم(ص) قریش را با دعوت خویش مى‌‏آزرد. روزى به پا ایستاد و آنها را مورد سرزنش قرار داد و به بت‌‏هاى ایشان دشنام گفت و آباء و اجدادشان را به نادانى و گمراهى نسبت داد. قریش بسیار ناراحت شدند. ابوجهل گفت به خدا مرگ براى ما از زندگى بهتر است. در میان شما قبیله قریش مردى نیست که محمد را بکشد که او را به خون بهاى محمد(ص) بکشند؟ گفتند: نه.

ابوجهل گفت: من او را مى‌‏کشم. اگر بنى عبدالمطلب خواستند مرا به جاى او بکشند و اگر خواستند رهایم کنند. گفتند: اگر تو این کار را بکنى به این سرزمین خدمتى کرده‏‌اى که نامت باقى خواهد ماند.

گفت: او اطراف کعبه سجده زیاد مى‌‏کند، وقتى سجده رفت سنگى بر مى‌‏دارم و بر سرش مى‌‏زنم.

پیامبر اکرم(ص) به مسجد الحرام آمد و هفت مرتبه طواف کرد و بعد نماز خواند و سجده طولانى نمود.

ابوجهل سنگى برداشت و بالاى سر آن جناب آمد، همین که نزدیک شد، ناگهان دید اژدهائى دهان باز کرده و متوجه اوست. تا او را دید چنان ترسید که به لرزه افتاد و سنگ از دستش پرید و به پایش برخورد کرد. با رنگ پریده و پاى مجروح در حالى که عرق مى‌‏ریخت برگشت.

دوستانش گفتند تو را مثل امروز ناراحت ندیده بودیم. گفت واى بر شما عذر مرا بپذیرید، ناگهان اژدهائى دیدم که دهان گشوده بود نزدیک بود مرا ببلعد، سنگ را رها کردم به پایم خورد.

یهودى گفت: به موسى(ع) «ید بیضا»(دست نورانی) دادند، آیا به محمد چیزى از این قبیل داده‏‌اند.

حضرت على(ع) فرمود: درست است، به محمد بهتر از آن داده‏‌اند. هر جا مى‌‏نشست؛ نورى از طرف راست و چپ او مى‌‏درخشید، که همه مردم آن نور را مى‌‏دیدند.

یهودى گفت: برای موسى(ع) دریا شکافته شد، آیا چنین کاری براى حضرت محمد(ص) کرده‌‏اند؟

حضرت على(ع) فرمود: صحیح است، به محمد(ص) بهتر از آن داده‏‌اند. با پیامبر(ص) به جنگ حنین مى‌‏رفتیم، رسیدیم به یک درّه که سیل مى‌‏آمد. تخمین زدیم که چهارده قامت، عمق سیل است. گفتند دشمن پشت سر ماست و این رود نیز جلو ما(همانطور که اصحاب موسى گفتند: دشمن ما را خواهند گرفت). پیامبر اکرم(ص) فرود آم

/ 0 نظر / 37 بازدید