عشره مبشره ( مناظره )

 

شیعه: چگونه روا است که مردی از اهل بهشت با مردی دیگر که او نیز اهل بهشت است بجنگد؟ طلحه و زبیر ( که جزء ده نفر بهشتیند) در تحت لوای عایشه برای جنگ با علی بن ابیطالب (علیه السلام) که او هم از اهل بهشت است وارد بصره شدند و جنگ جمل که سبب کشته شدن بسیاری از طرفین شد را پدید آوردند؟ با این که قرآن می فرماید:

 

(هر کس مؤمنی را عمداً بکشد جزای او دوزخ است و او همیشه در آن قرار دارد ـ حاقه/۴۴ )
و با توجه به این آیه آن کسی که از دو طرف باعث آن همه کشتار در جنگ جمل شد باید اهل دوزخ باشد و آن کس یا امام علی (علیه السلام) است و یا طلحه و زبیر؟!

 

بنابراین به طور قطع حدیث (عشره مبشره )دروغ محض است .

سنی: نامبردگان از دو طرف که جنگیدند همگی مجتهد بودند و مطابق اجتهاد خود رأی دادند و در این صورت آنها معذورند.

شیعه : اجتهاد در مقابل صریح سخن پیامبر (صلی الله علیه و آله) جایز نیست ، مگر نه اینکه همه گروههای مسلمین نقل کرده اند که پیامبر (صلی الله علیه و آله) به علی (علیه السلام) فرمود :

(یا علی حَربُکَ حَربی و سِلمُکَ سِلمی : جنگ با تو جنگ با من است و صلح با تو صلح با من است)۱

و نیز فرمود :

(مَن اَطاعَ عَلیاً فَقَد اَطاعَنی وَ من عَصی عَلیّاً فَقد عَصانی : کسی که از علی (علیه السلام) پیروی کند از من پیروی نموده و کسی که با علی (علیه السلام) مخالفت کند با من مخالفت نموده است .)۲

و نیز فرمود :

علیٌّ مع الحق و الحق مع علی،یَدورُ الحقُّ مَعَه حَیثُما دارَ : علی (علیه السلام) با حق است و حق با علی (علیه السلام) است هر کجا علی (علیه السلام) بچرخد حق با او می چرخد .)۳

بنابراین نتیجه می گیریم که در میان نامبردگان یک طرف حق است و آن امام علی (علیه السلام) است و حدیث (عشره مبشره) دروغ محض می باشد زیرا نمی توان طرفدار باطل را اهل بهشت دانست .

۱- مناقب ابن مغازلی ص۵۰ - مناقب خوارزمی ص۷۶ و ۲۴ و ...

۲-۳ . کنزالعمال ج۶ص۱۵۷ ، الامامة والسیاسة ص۷۳ ، مجمع الزوائد هیثمی ج۷ص۲۳۵

/ 0 نظر / 16 بازدید