نظرات علمای شافعی در مورد فرقه وهابیت وبنیانگزاران آن

 

دریادار سرتیپ ایوب صبری - از شخصیت‌های برجسته نظامی دولت عثمانی - صراحت دارد:

در عصری که وهابیت در عربستان سعودی در منطقه ریاض ظهور کردند، فتوا دادند بر کفر تمام مسلمانان، به‌ویژه نوه محمد بن سعود رسما اعلام کرد: اگر بخواهیم فرهنگ وهابیت را منتشر کنیم، هیچ راه گریزی نداریم جز این‌که علمای اهل سنت را از بین ببریم. مادامی که این علمای اهل سنت و آنهایی که دم از شریعت نبی مکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌زنند، در جامعه هستند، ما نمی‌توانیم فرهنگ وهابیت را تا قلب بغداد برسانیم.

اگر کسی معتقد به صداقت محمد بن عبد الوهاب باشد، باید ناگزیر ملتزم به کفر جناب امام شافعی باشد، چون محمد بن عبد الوهاب صراحت دارد:

هر کس بین خود و خدا، واسطه قرار بدهد، کافر و مرتد است.

70٪‌ از علمای اهل سنت که علیه وهابیت کتاب نوشته‌اند، از علمای شافعی هستند. چون تضاد میان شافعی‌ها و وهابیت بیش از وهابیت با دیگر مذاهب است. مثلا :

یکی از شخصیت‌های برجسته معاصر ابن‌تیمیه - تئورسین و بزرگ نظریه‌پرداز وهابیت -، جناب ذهبی است که از او به امام الجرح و التعدیل تعبیر می‌کنند. ایشان در نامه‌ای که به ابن‌تیمیه می‌نویسد، ماهیت ابن‌تیمیه و پیروان ابن‌تیمیه و وهابیت را کاملا معرفی می‌کند و می‌نویسد:

یا خیبة! من اتبعک فإنه معرض للزندقة و الإنحلال، ... ، فهل معظم أتباعک إلا قعید مربوط خفیف العقل؟ أو عامی کذاب بلید الذهن؟ أو غریب واجم قوی المکر؟ أو ناشف صالح عدیم الفهم؟ فإن لم تصدقنی ففتشهم و زنهم بالعدل، ... ، و أعداؤک و الله فیهم صلحاء و عقلاء و فضلاء، کما أن أولیاءک فیهم فجرة و کذبة و جهلة و بطلة و عور و بقر ... .

ای بیچاره! هر کس از تو متابعت کند، در پرتگاه کفر و زندقه قرار گرفته است. آیا نه این است که عمده پیروان تو، عقب‌مانده و گوشه‌گیر و سبک‌عقل هستند؟ یا دروغگو و کودن و بیگانه هستند؟ یا نه این است که افراد مکار و خشک و ظاهر الصلاح و فاقد فهم و شعور هستند؟ اگر سخن مرا قبول نداری، پیروان خود را امتحان کن و با ترازوی عدالت، اینها را بسنج. به خدا سوگند! در میان کسانی که با تو عداوت و دشمنی دارند، افراد صالح و خردمند و فاضل هستند. چنانچه در میان دوستان تو، افراد فاجر و دروغگو و ... هستند.

الإعلان بالتوحید، ص77 - تکملة السیف الصقیل، ص218

جناب ابن حجر عسقلانی - از استوانه‌های علمی اهل سنت و شافعی مذهب و متوفای 852 هجری - در کتاب الدرر الکامنة می‌گوید:

و افترق الناس فیه شیعا، منهم من نسبه إلى التجسیم ...، منهم من ینسبه إلى الزندقة، لقوله: إن النبی صلى الله علیه و سلم لا یستغاث به، لأن فی ذلک تنقیصا و منعا من تعظیم رسول الله صلى الله علیه و سلم ... .

اهل سنت - عالِم و غیر عالِم - در مورد ابن‌تیمیه، سه نظر دارند:

بعضی‌ها ابن‌تیمیه را مجسِّم می‌دانند؛ چون او معتقد به جسمانیت خداوند است. بعضی‌ها می‌گویند که ابن‌تیمیه زندیق است؛ زیرا می‌گوید که نباید به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) استغاثه شود و این، تنقیصی در جایگاه نبی مکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) است.

اگر نبی مکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و امیرالمؤمنین (علیه السلام) و امام رضا (علیه السلام) به داد مردم می‌رسند و مشکلات مردم را بر طرف می‌کنند و از خدای عالم برای مردم، طلب مغفرت و قضای حاجت می‌کنند، تمامی اینها، به اذن الله است و با قدرتی است که خدای عالم در اختیار آنها قرار داده است. همان قدرتی که خدا در اختیار حضرت عیسی (علیه السلام) و حضرت موسی (علیه السلام) قرار داده است و در اختیار آصف بن برخیا قرار داده است که در یک چشم بر هم زدن، تمام مجموعه تشکیلات بلقیس را از صدها فرسخی، نزد حضرت سلیمان (علیه السلام) می‌آورد. همان اختیاری است که خداوند به حضرت مریم (سلام الله علیها) داده است.

ابن حجر در ادامه می‌گوید:

و منهم من ینسبه إلى النفاق، لقوله فی علی ما تقدم و لقوله إنه کان مخذولا حیثما توجه و إنه حاول الخلافة مرارا فلم ینلها و إنما قاتل دون الریاسة لا للدیانة ... ، علی أسلم صبیا و الصبی لا یصح إسلامه.

بعضی می‌گویند که ابن‌تیمیه، منافق بوده است؛ چون ابن‌تیمیه می‌گوید که علی - علیه السلام - در 17 جا، خطا کرده و - نستجیر بالله - برخلاف کتاب خدا عمل کرده است و علی - علیه السلام - تمام جنگ‌هایش برای ریاست‌طلبی بود نه دیانت‌خواهی و وقتی علی - علیه السلام - اسلام آورد، بچه بود و اسلام آوردن بچه، صحیح نیست.

الدرر الکامنة لابن حجر العسقلانی، ج1، ص155

این، سخن علمای شیعه نیست، سخن ابن حجر عسقلانی است که نقل می‌کند و هیچگونه نقد و اعتراض و تحلیل و ردّی به این سخن ندارد.

ابن حجر می‌گوید که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) گفته:

علی را جز منافقین، دشمن نمی‌دارند.

این دشمنی ابن‌تیمیه با حضرت علی (علیه السلام)، نشانه نفاق اوست.

ابن حجر هیثمی - از بزرگان شافعی مذهب که شافعی‌ها به وجود او افتخار می‌کنند - وقتی به ابن‌تیمیه می‌رسد، با صراحت می‌گوید:

ابن تیمیة عبد خذله الله و أضله و أعماه و أصمه و أذله و بذلک صرح الأئمة الذین بیّنوا فساد أحواله و أهل عصرهم و غیرهم من الشافعیة و المالکیة و الحنفیة.

ابن‌تیمیه، بنده‌ای است که خداوند او را خوار و گمراه و کور و کر و ذلیل گردانیده و پیشوایان اهل سنت بر فساد افکار ابن‌تیمیه، تصریح دارند و ... .

الفتاوى الحدیثیة لابن حجر المکی الهیثمی، ص86

آدرس منابع ذکر شده، از نرم‌افزار مکتبة أهل بیت (علیهم السلام) می‌باشد

 

تلخیصی از بیانات استاد دکتر حسینی قزوینی

 

/ 0 نظر / 7 بازدید