بیوگرافی ام المونین عایشه

طبق برخی روایات عایشه در شش یا هفت سالگی به حضرت محمد داده شد، و پیامبر در نه سالگی با او نزدیکی کرد.[۱][۲][۳][بدون منبع روایات] در زمان حال انتقاداتی نسبت به محمد طرح می‌شود، اما طبق اعتقاد مسلمانان و عده‌ای از مورخین، این عمل در آن زمان رایج بوده‌است.

در خصوص سن ازدواج پیامبر با عایشه اختلاف نظر وجود دارد. طبق برخی روایات این ازدواج در ۹ سالگی و طبق برخی دیگر در ۱۳ یا ۱۴ سالگی انجام شده‌است.

در روایتی که در خصال از امام صادق روایت شده‌است:

رسول خدا با پانزده زن ازدواج کرد، و با سیزده نفر از آنان در آمیخت، و چون از دنیا رفت نه نفر از آنان همسرش بودند، و اما آن دو نفری که آن جناب با ایشان آمیزش نکرد، یکی عمره بود، و دیگری سنا، و اما آن سیزده نفری که با ایشان بیامیخت، اول خدیجه دختر خویلد بود، و بعد از او با سوده دختر زمعه ازدواج کرد، و سپس با ام سلمه که نامش هند، و دختر ابی امیه بود، و سپس با ام عبدالله عایشه دختر ابی بکر، و آن گاه با حفصه دختر عمر ...» [۲]

بر اساس این روایت ازدواج در سال ۴ یا ۵ بعد از هجرت انجام شده و در آن هنگام عایشه بیش از ۱۳ سال داشته‌است.

برخی منابع اسلامی عمدتاً اهل سنت، به ازدواج زود هنگام عایشه اشاره دارند. به نقل از صحیح بخاری ، عایشه در سن شش سالگی به پیشنهاد حضرت محمد به ازدواج وی در آمد:

پیامبر از ابوبکر ازدواج با عایشه را تقاضا کرد. ابوبکر گفت «اما من برادر تو هستم». پیامبر گفت «من و تو در دین الله و کتابش برادر هستیم اما عایشه بر من حلال است.» [۳]

بنا بر برخی از این روایات هنگامی که عایشه ۹ سال سن داشت پیامبر (که ۵۴ سال سن داشت) با وی همبستر شد. در آن دوران در میان عرب ازدواج در سنین پائین مرسوم بود. دختران بخاطر شرایط جوی خیلی زود به بلوغ میرسیدند و دوشادوش دیگران به امور جاری منزل مانند شیر دوشیدن و نان پختن و ... میپرداختند. این رسوم هنوز هم در بسیاری از مناطق بادیه نشین عرب وجود دارد. و در در سالهای اول ازدواجشان با همسن و سالانش حتی در حضور پیامبر مشغول بازی می‌بود (شماره ۱۵۱)؛ هنگامی که حضرت محمد (در ۶۳) درگذشت عایشه هجده سال سن داشت. [۴]

ازدواج زودهنگام عایشه مورد توجه برخی از منتقدان اسلام بوده‌است. مدافعان اسلام معتقدند عایشه رشد کافی داشته یا به رایج بودن این نوع ازدواج تا زمان‌های اخیر اشاره می‌کنند[۵][نیاز به منبع معتبر]. نمونه دیگر آن در اسلام ازدواج حضرت زهرا  در ۹ سالگی با علی است. او تنها نه ماه و نیم بعد در سن ده سالگی(نیمه رمضان سال دوم هجرت) امام حسن را به دنیا آورد. آن‌ها همچنین ادعا می‌کنند دختران به طور متوسط در مناطق گرم‌سیر زودتر از نظر جسمی بالغ می‌شوند. اما این مسأله به لحاظ علمی مورد یقین نیست.[۴]

 شایعه بی‌وفایی و خیانت به حضرت محمد

عایشه در یکی از غزوات پیامبر او را همراهی کرد.در زمانی که محمد به تازگی دستور حجاب زنان را صادر کرده بود. پس عایشه را در کابینی قرار دادند که شتری آن را حمل می‌کرد. هنگام بازگشت به مدینه وقتی کاروان متوقف بود، عایشه به قصد دفع از کاروان جدا شد. خدمتکارانش چون از نقض قانون حجاب بیم داشتند داخل کابین را نگاه نکردند، و بدون او دوباره عازم شدند. فردا هنگامی که لشگر پیامبر در گرمای ظهر توقف کرده بود، عایشه همراه با صفوان وارد شد. عده‌ای به این دو شک می‌برند و شایعه می‌شود که عایشه به محمد خیانت کرده است. در پی این واقعه محمد به عایشه بی‌اعتنایی می‌کند و از علی و دیگران راه چاره میخواهد. یک ماه سپری می‌شود و عایشه دلچرکین نزد ابوبکر می‌رود. پس محمد وارد می‌شود و از عایشه توضیح میخواهد. عایشه ضمن گریه ابراز بیگناهی می‌کند. همانجا محمد می‌گوید وحی دریافت کرده که عایشه بیگناه است و کسانی که به آبروی وی لطمه زده‌اند باید مجازات شوند. (صحیح بخاری، ۴۶۲)

آیات اولیه سوره نور در همین رابطه نازل شده است. آیه چهار این سوره می‌گوید: «کسانى که زنان عفیفه پاکدامن را به زنا متهم می‌کنند و سپس چهار شاهد نمی‌آورند، به آنان هشتاد تازیانه بزنید و هرگز شهادتى را از آنان نپذیرید، و اینان خود در حقیقت فاسق‌اند.» آیات یازده تا هفده هم کسانی که این شایعه رادهان به دهان نقل کردند را به شدت مورد شماتت قرار می‌دهد و می‌گوید اگر رحمت خدا نبود به خاطر همین تهمت بزرگ عذابی عظیم به شما می‌رسید و از مسلمانان می‌خواهد هرگز مشابه چنین رفتاری را تکرار نکنند.[۵]

مراجع شیعه در برابر بعضی تهمتهای شیعیان تندرو موضع گرفته و فتوا بر گناه کبیره بودن این تهمت به همسر پیامبر عایشه داده اند و آن را حرام و نهی کرده اند و آن را در راستای تفرقه انگیزی استکبار و صهیونیست دانسته اند که توسط وهابیت خبیث این فرقه ساختگی توسط انگلیس در بین مسلمانان اعمال می شود. 

تهمت وهابیت خبیث به شیعیان برای تفرقه بین شیعه و سنی و فریب عوام الناس سنی 
 
 

نظر مولا علی (ع) و علمای شیعه در مورد عایشه (برای مطالعه کلیک کنید)  


 

 دوران پس از مرگ پیامبر

عایشه به تحریک مخالفان پس از روی کار آمدن امام علی خلیفه چهارم مسلمانان به دادخواهی از کشته شدن خلیفه سوم اقدامات علی خلیفهٔ جدید مسلمانان را در این زمینه کافی نمی‌دانست و با وی به مخالفت پرداخت و با کمک طلحه و زبیر و تحریک مروان پسر حکم بر ضد علی به شورش پرداخت و شهر بصره را تصرف کرد. این امر به جنگ جمل منجر شد که در آن جنگ سپاه مکه شکست خورد و علی وی را با احترام به مدینه فرستاد.

عایشه از دیدگاه شیعه و سنی

در دیداهل سنت عایشه محبوب‌ترین همسر پیامبر است. با این حال در کتب معتبر آنان آمده که محمد (ص)  خدیجه را بهترین زنان خود می دانست.[۶]  شیعیان نیز دید چندان مساعدی نسبت به او ندارند.(عسکری، نقش عایشه در تاریخ اسلام)(عسکری، احادیث ام المؤمنین عایشه)

ازدواج عایشه  نظر شیعیان

در روایتی که در خصال از امام جعفرصادق روایت شده است، ازدواج عایشه با پیامبر پس از ازدواج او با ام سلمه بوده‌است. از آن رو که شوهر ام‌سلمه بر اثر جراحات جنگ احد کشته شد با احتساب عده، این ازدواج زمانی صورت گرفته که عایشه بیش از ۱۳ سال داشته است.[۷]

 نظر اهل سنت

پیامبر از ابوبکر ازدواج با عایشه را تقاضا کرد. ابوبکر گفت «اما من برادر تو هستم». پیامبر گفت «من و تو در دین الله و کتابش برادر هستیم اما عایشه بر من حلال است.»[۶]

هنگامی که می‌بایست به خانه محمد می‌رفت مشغول تاب‌بازی[۷] بود و عروسک‌هایش همراهش بود.[۸] و در سالهای اول ازدواج با همسن و سالانش حتی در حضور پیامبر مشغول بازی می‌بود (شماره ۱۵۱)؛ هنگامی که محمد (در ۶۳ سالگی) درگذشت، عایشه تنها هیجده سال سن داشت. [۹]

در این منابع از عایشه نقل شده‌است:

  • صحیح بخاری ۹٫۸۷٫۱۴۰

رسول الله به من گفت «تو دوبار قبل از اینکه من با تو ازدواج کنم در رویاهای من ظهور کرده بودی. من فرشته‌ای را دیدم که ترا در تکه‌ای لباس ابریشمی حمل می‌کرد، من به او گفتم، لباسش را در بیاور و اورا نگاه دار، او تو بودی.» به خود گفتم اگر این از طرف الله‌است، پس این باید واقعا اتفاق بیافتند.

  • صحیح بخاری ۷٫۶۲٫۹۰

وقتی پیامبر با من ازدواج کرد، مادرم نزد من آمد و مرا وادار کرد که به خانه پیامبر وارد شوم، و هیچ چیز موجب تحیر من نشد، مگر آمدن پیامبر به نزد من قبل از ظهر.

  • سنن ابو داوود ۳۱٫۴۹۱۵ و ۳۱٫۴۹۱۶ , ۳۱٫۴۹۱۷

پیامبر اسلام وقتی با من ازدواج کرد که من شش یا هفت ساله بودم. وقتی ما به مدینه آمدیم، چند زن آمدند، ام رومان وقتی من در حال تاب بازی بودم پیش من آمد، مرا بردند، آماده و آرایشم کردند، بعد مرا نزد پیامبر خدا بردند، و او وقتی من ۹ ساله بودم با من جماع کرد. او مرا جلوی در نگه داشت و من از خنده در حال ترکیدن بودم.

  • صحیح بخاری ۸٫۷۳٫۱۵۱

من در حضور پیامبر با عروسکهایم بازی می‌کردم و دختر بچه‌های دیگر که دوستان من بودند نیز با من همبازی می‌شدند. وقتی پیامبر خدا به مکان بازی من وارد می‌شد آنها (دوستان عایشه) پنهان می‌شدند، اما پیامبر آنها را صدا می‌کرد تا بیایند و با من بازی کنند. (بازی با عروسک و تصاویر ممنوع است، اما برای عایشه مجاز بود زیرا در آن زمان وی هنوز دختر کوچکی بود، و هنوز به سن تکلیف نرسیده بود (فاتح البری ج.۱۳ ص.۱۴۳)

  • صحیح مسلم ۸٫۳۳۱۱

عایشه روایت کرده‌است که وقتی پیامبر با او ازدواج کرده وی ۷ سال داشته، و وقتی به خانه پیامبر وارد شده‌است ۹ سال داشته‌است، و عروسکهایش همراه وی بوده‌اند، و وقتی پیامبر اسلام فوت شد، وی ۱۸ سال سن داشته‌است.

از کتابهای دیگر که سن عایشه را همین میزان دانسته‌اند می‌توان از «الطبقات کبری» (48-46/8)، «اسد الغابه» (189/7)، «الاصابه» (223/8)، «البدایه و النهایه» (91/8) و «سیر اعلام النبلاء» (150،149/2) نام برد.

مرگ

معاویه برای گرفتن بیعت مردم مدینه با پسرش یزید به آن شهر سفر کرده بود، ولى بسیارى از صحابه با اومخالفت کردند; چرا که یزید را شخصى فاسق و نادان مى دانستند.

در این شرایط معاویه تصمیم گرفت از مخالفان این بیعت، به خصوص کسانی که عثمان را کشته بودند انتقام بگیرد; لذا دستور قتل عبدالرحمان بن ابى بکر و خواهرش عایشه را صادر کرده و هر دو را ترور نمود.

عبدالرحمان مسموم شد و برخی نیز گفته اند زنده به گور شد،[۸] و به نظر مى رسد هر دو روایت درست باشد و معاویه او را پس از مسموم کردن زنده به گور کرده باشد.

عایشه به سبب جنایت جدید معاویه ترور عبدالرحمان بن ابی بکر، بر معاویه شورید و به طور علنى با مروان بن حکم که فرماندار مدینه از جانب معاویه بود در افتاد و بالاخره معاویه او را نیز به دو برادرش محمد و عبدالرحمان ملحق کرد.

معاویه برای ترور عایشه نیز چاهى حفر کرد و آن را از دیده افراد پنهان داشت.[۹]

این ترور نیز در سال 58 هجری اتفاق افتاد.

دشمنی بین عایشه و بنى امیه در بالاترین حدّ ممکن بود، لیکن بنى امیه با ترور پدرش ابابکر و برادرانش و عموزاده اش طلحه، او را تضعیف کردند.

ابن کثیر در «البدایه والنهایه» نوشته است که عایشه و عبدالرحمن در یک سال مردند[۱۰] و سنّ عایشه 67 سال بود.[۱۱]

در کتاب «الصراط المستقیم» آمده است:

معاویه روی منبر نشسته بود و مى خواست براى پسرش یزید بیعت بگیرد ولى عایشه گفت: آیا سه خلیفه بیش از تو براى پسرانشان بیعت گرفتند؟

گفت: نه.

عایشه گفت: پس تو به کدام یک از آنها اقتدا مى کنى؟ معاویه از این سخن شرمسار شد و چاهى بر سر راه عایشه حفر کرد و عایشه در آن افتاد و مرد.[۱۲]

عبدالله بن زبیر در اعتراض به معاویه گفت:

 میدانیم که خر، ام عمرو را برد ولى نه ام عمرو برگشت و نه خرش![۱۳]

 

پشیمانی عایشه از جنگ جمل در وقت احتضار:

محمد بن سعد صاحب کتاب الطبقات الکبری نقل کرده است که ابن عباس قبل از مرگ عایشه روزی به دیدار وی رفت. و او را در آن ملاقات ستایش کرد. پس از خروج او عایشه به عبدالله بن زبیر گفت:
فرزند عباس از من ستایش کرد. من اینک هیچ دوست ندارم کسی از من به نیکی نام برد. چقدر علاقمند بودم که مردم مرا فراموش می کردند. یا اینکه اصلا به جهان پای ننهاده بودم. [14]

در کتاب کهن و معتبر بلاغات النساء می خوانیم:
هنگامی که عائشه به حال احتضار افتاد. سخت ناراحت و پریشان بود. به او گفتند: این قدر پریشانی و ناراحتی چرا؟ تو فرزند ابوبکر صدیق !! و مادر همه مومنان هستی!

در جواب گفت: به راستی که جنگ جمل مانند استخوانی در گلویم مانده است! ای کاش قبل از آن روز مرده بودم. یا در شمار فراموش شدگان قرار داشتم. [15]

بار دیگری گفته بود:
به خدا سوگند! دوست داشتم که درختی بودم!
به خدا سوگند! دوست داشتم پاره سنگی بودم!
به خدا سوگند! دوست داشتم که خداوند مرا اصلا خلق نکرده بود! [16]

عایشه هنگام وفات با تحسر و تأسف چنین گفت:
من پس از رسول خدا صلی الله علیه و اله حوادثی به وجود آورده ام. اینک که از جهان رفتم مرا با سایر زنان پیامبر دفن کنید.
ذهبی دانشمند بزرگ اهل سنت می نویسد:
مقصود عائشه از حادثه ای که از آن نام می برد, همان جنگ جمل و نقش بزرگی که در بپا کردن آن داشته است, می باشد.[17]

*چرا شیعیان نظر مساعدی به عائشه ندارند؟؟؟
 

1-سوره تحریم درباره کیست ؟

بخاری از ابن عباس روایت کند که گفت: یک سال درنگ کردم وپیوسته می خواستم از عمر درباره آن دو زن که علیه رسول خدا همدست شدند. سوال کنم ولی از عمر می ترسیدم. تا آنکه روزی در منزلی فرود آمد و وارد درختان اراک شد. و هنگامی که بیرون آمد از او پرسیدم. گفت: عایشه و حفصه... . [18]


آیه اول:

خیانت عائشه و حفصه به پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله

یَأَیهُّا النَّبىِ‏ لِمَ تحُرِّمُ مَا أَحَلَّ اللَّهُ لَکَ تَبْتَغِى مَرْضَاتَ أَزْوَاجِکَ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَّحِیم

یعنی:اى پیامبر! چرا آنچه را که خدا بر تو حلال کرده براى به دست آوردن خشنودى همسرانت بر خود حرام مى‏کنى؟ و خدا بسیار آمرزنده و مهربان است. سوره تحریم ایه ۱

درباره شان نزول این ایه اختلافاتی وجود دارد که ما اینجا بیان می کنیم. ولی نکته مهم اینجاست که هر کدام از اقوال که صحیح باشد نشان دهنده خباثت شدید حفصه و عائشه می باشد.

قول اول: تحریم عسل !

در طبقات ابن سعد از عائشه روایت کند که گفت:

"...پیامبر اکرم ص هرگاه داخل خانه ام سلمه می شد نزد او درنگ می کرد. مگر آنکه با او خلوت نماید. گوید: این بر ما دشوار آمد تا آنکه کسی را برای خبرگیری از علت این درنگ فرستادیم و او خبر آورد که چون پیامبر وارد می شود ام سلمه ظرفی از عسل بیرون می آورد و سر آن را می گشاید و آن حضرت انگشتی از آن تناول می کند و این عسل به شگفتش می آورد. با خود گفتند: چه کنیم تا آن عسل ناپسندش آید و دیگر در خانه ام سلمه درنگ ننماید؟!!!

گفتند: نزد او چیزی ناپسندتر از این نیست که به او گفته شود: یک بویی از تو استشمام می کنیم! پس هرگاه بر تو وارد شد و نزدیکت آمد به او بگو من بوی چیزی از تو استشمام می کنم. و او میگوید: از عسلی است که نزد ام سلمه تناول کرده ام. و تو به او بگو: به گمانم زنبورش عرفط [19] مکیده است.

پس چون بر عائشه گردید و به او نزدیک شد. گفت: یک بویی از تو به مشامم می رسد! چه تناول کرده ای؟ فرمود عسلی در خانه ام سلمه. او گفت: یا رسول الله به نظر من زنبورش عرفط مکیده است. بعد پیامبر اکرم عسل را بر خود حرام کردند. و به خاطر همین ایه نازل شد که: اى پیامبر! چرا آنچه را که خدا بر تو حلال کرده براى به دست آوردن خشنودى همسرانت بر خود حرام مى‏کنى؟ (تحریم ۱) " [20]

بر فرض صحت این حدیث و احادیث مشابه آن عائشه به اعتراف خودش مرتکب سه گناه بزرگ شده است:

اول: این حدیث حسادت عائشه و حفصه را نسبت به دیگر زنهای پیغمبر نشان می دهد. البته این حسادت بارها اتفاق افتاده است. او به خدیجه سلام الله علیها نیز حسادت می ورزید. و در این روایت نیز خودش اعتراف می کند که به قدری حسادت به دل داشت که حتی نمی خواست پیغمبر اکرم صلی الله علیه و اله لحظاتی را در کنار همسر با ایمان خود ام سلمه حضور داشته باشد.

این در حالیست که روایات ما می فرمایند که: حسادت ایمان را میخورد همانطور که آتش هیزم را میخورد ! با توجه به این روایت آیا میتوان گفت که عائشه ایمان داشته است ؟

دوم: مطلب دیگری که از این حدیث استدراک می شود: تجسس عائشه در امور و مسائل خصوصی پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله است. در حالیکه قران این کار را منع کرده و فرموده:

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لا تَجَسَّسُوا
یعنی: اى اهل ایمان، از بسیار پندارها در حق یکدیگر اجتناب کنید که برخى ظنّ و پندارها معصیت است و نیز هرگز تجسس مکنید. (سوره حجرات ایه ۱۲)

سوم: گناه دیگری که در این روایت عائشه به آن اعتراف کرده کشیدن نقشه شوم و نیرنگ شیطانی است. عائشه و حفصه برای رسیدن به هدف خود گناه بزرگ دیگری را مرتکب شدند و نقشه کشیدند که به دروغ به پیامبر اکرم ص بگویند دهان مبارکشان بوی بدی می دهد !

خداوند خطاب به مکر کنندگان پلیدی همچون عائشه و حفصه میفرماید:

وَ مَکَرُوا وَ مَکَرَ اللَّهُ وَ اللَّهُ خَیْرُ الْماکِرین. (ال عمران۵۴)
یعنی: و نیرنگ زدند، و خدا هم جزاى نیرنگشان را داد و خدا بهترین جزا دهنده نیرنگ ‏زنندگان است‏.

اما نقد قول تحریم عسل:

اولا: چگونه پیامبر ص متوجه نبود که عسل بوی زننده ندارد تا آن را بر خود حرام کند ؟ آیا حس بویایی نداشت و تا این حد غافل بود که این نیرنگ ساده بر او پوشیده بماند؟

ثانیا: در آیات بعدی خطاب به عائشه و حفصه می آید که : "اگر بر آزار او همدست گردید خداوند و جبرئیل و صالح مومنان و فرشتگان یاور او هستند" سوال ما اینجاست که آیا تحریم عسل برخود از سوی پیامبر آن قدر مهم بوده که خداوند ترتیب سپاه دهد و فرشتگان و صالح مومنان را در صف کند و خود نیز با آنها پشتیبان پیامبر علیه آن دو زن باشد؟ و اشکالات دیگری بر این قول مترتب است که به همین مقدار بسنده می کنیم.

قول دوم: تحریم ماریه !

ابن عباس گوید: حفصه از خانه خود بیرون رفت و رسول خدا با کنیز خود که چهره اش را پوشانده بود وارد شد و آن روز نوبت عائشه بود. حفصه به رسول خدا گفت: بدان که من دیدم که چه کردی. پیامبر اکرم ص به او فرمود: این را پوشیده دار که من او را بر خود حرام کردم. حفصه نزد عائشه رفت و او را آگاه کرد و بشارت داد که پیامبر کنیز قبطی را بر خود حرام کرد. عائشه گفت: در روز نوبت من با کنیز قبطی نزدیکی می کنی و نوبت سایر زنان را رعایت می نمایی! که خداوند متعال آیات ۳ تا ۵ سوره تحریم را نازل کرد که تفصیل آنها خواهد آمد.

پس از آن رسول خدا بیست و نه روز آنان را ترک کرد تا خداوند این آیه را نازل کرد:

اى پیامبر! چرا آنچه را که خدا بر تو حلال کرده براى به دست آوردن خشنودى همسرانت بر خود حرام مى‏کنى؟ و خدا بسیار آمرزنده و مهربان است. (تحریم ۱)

/ 12 نظر / 304 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسلمان

سلام برادر به نظر میرسه شما انسان عاقل و با احترامی هستید که بجای اینکه مثل سایر افراد بی دین و غافل ام المومنین را مورد اهانت قرار دهید ، برعکس شما در مورد بیگناهی ایشان مدارک موجه و کاملا معتبری ارایه کرده اید . با تشکر

محمد حسین

سلام عزیزم شما منابع دیگر را نمی خواهی ببینی؟ عایشع در اسلام علامه عسگری سیرةالنبی الاعظم جعفر مرتضی عاملی این روایت که در صحیح (غلط) بخاری اوردی روایت جعلی از خود عایشه است برای اتهام به حضرت علی در اون روایت عایشه به پیامبر توهین می کند این روایت را عایشه برای مصادره کردن 3 ایه قران برای خود جعل کرده اگر علاقمند هستی حقیقت را پیدا کنی بهم ایمیل بفرست فقط یک راهنمایی پیامبر فقط یک زن داشت که از آن پسردار شد ببین عایشه در برابر اون چکار کرد و چه تهمی زد چون خودش نازا بود و....

مسلمان

چون به نام مصطفي خوانم درود از خجالت آب مي گردد وجود/عشق مي گويد كه اي محكوم غيب سينه ي تو از بتان مانند غير/ چون نداري از مصطفي رنگ و بوي با درود خود ميارا نام او.....چطور و با چه جراتي به خودتون حق مي ديدكه با چندتا سند كه درست يا نادرست آن ثابت نيست به راحتي هر چه تمامتر به امهات المومنين و اصحاب پيامبر توهين مي كنيد كه بعد از هزار و چهارصد سال امثال ما و شما بيايند و از آنها ايراد بگيريم.اگر اندازه سر سوزني به روز قيامت اعتفاد داريد كه حساب و كتابي است حداقل يه طرفه به قاضي نريد. دنبال حقيقت بريد كه واقعا ما داريم به چه كساني تهمت و افترا مي زنيم.

عایشه

سلام علیک شما کدام یک از کتب را قبول دارید کتب شیعه(که همیشه در ضعف رجالی هستند) یا کتب اهل سنت چرا وفات محبوبه محبوب الله را از کتب اهل سنت ننوشتید؟ شاید مطلبی در سایت ها شیعه برای کپی کردن نبود!!! از جمله حقوقی که رسول خدا ـ صلی الله علیه وآله وسلم ـ بر گردن امتش دارد بزرگداشت و احترام و دوست داشتن همه‌ی کسانی است که رسول خدا ـ صلی الله علیه وآله وسلم ـ آن‌ها را گرامی داشته و دوست می‌داشته است زیرا وی که درود خداوند بر وی باد دوست نمی‌دارد مگر پاکان را چنانکه ابن عباس رضی الله عنهما ـ در بیماری وفات ام المومنین عایشه ـ رضی الله عنها ـ خطاب به وی گفت: “تو محبوب‌ترین همسران رسول الله ـ صلی الله علیه وآله وسلم ـ بودی و او جز پاکان کسی را دوست نمی‌داشت؛ گردن‌بندت در شب ابواء گم شد و رسول الله ـ صلی الله علیه وآله وسلم ـ برای پیدا شدن آن، شب را در آنجا ماند و مردم بدون آب شب را به صبح رساندند پس خداوند آیه‌ی تیمم را نازل نمود و این‌ها و رخصتی که خداوند نازل نمود همه به سبب تو بود و سپس خداوند برائت تو را از بالای هفت آسمان نازل نمود تا جایی که هیچ مسجدی از مساجد خداوند که یاد الله در آن می‌شود نیست مگر آنکه

عایشه

سلام علیک شما کدام یک از کتب را قبول دارید کتب شیعه(که همیشه در ضعف رجالی هستند) یا کتب اهل سنت چرا وفات محبوبه محبوب الله را از کتب اهل سنت ننوشتید؟ شاید مطلبی در سایت ها شیعه برای کپی کردن نبود!!!

عایشه

وفات حضرت عایشه رضی الله عنها از جمله حقوقی که رسول خدا ـ صلی الله علیه وآله وسلم ـ بر گردن امتش دارد بزرگداشت و احترام و دوست داشتن همه‌ی کسانی است که رسول خدا ـ صلی الله علیه وآله وسلم ـ آن‌ها را گرامی داشته و دوست می‌داشته است زیرا وی که درود خداوند بر وی باد دوست نمی‌دارد مگر پاکان را چنانکه ابن عباس رضی الله عنهما ـ در بیماری وفات ام المومنین عایشه ـ رضی الله عنها ـ خطاب به وی گفت: “تو محبوب‌ترین همسران رسول الله ـ صلی الله علیه وآله وسلم ـ بودی و او جز پاکان کسی را دوست نمی‌داشت؛ گردن‌بندت در شب ابواء گم شد و رسول الله ـ صلی الله علیه وآله وسلم ـ برای پیدا شدن آن، شب را در آنجا ماند و مردم بدون آب شب را به صبح رساندند پس خداوند آیه‌ی تیمم را نازل نمود و این‌ها و رخصتی که خداوند نازل نمود همه به سبب تو بود و سپس خداوند برائت تو را از بالای هفت آسمان نازل نمود تا جایی که هیچ مسجدی از مساجد خداوند که یاد الله در آن می‌شود نیست مگر آنکه برائت تو شب‌ها و روزها در آن تلاوت می‌شود به روایت بخاری در صحیح ازشمااهل ایمان تقاضامندیم فریب حرفهای دشمنان دین رانخورید السلام علیکم

سمانه

واقعا من به عنوان یک مسلمان خجالت کشیدم از نسبت هایی به پیامبر داده بودید ، چه طور می تونید پیامبری که رحمتاللعالمین بودنند ،و مایه فخر زمین وزمان رو اینجور (محمد ) خطاب کنید و روایات جعلی به پاشون ببندید و تاحد ادم عادی که به دنبال یک دختر نه ساله یا شش سالست نعوذبلا پایین بیارید ،در مورد ماجرای بیابان هم باید بگم برای ماریه بوده نه عایشه ،تازه روایت داریم پیامبر هیچ نزدیکی با عایشه نکرده ، برای همین هم عایشه همیشه از حضرت خدیجه که حضرت فاطمه رو به دنیا اوردند و ماریه که ابراهیم را به دنیا اوردنند متنفر بوده نمی دونم چجوری می خواین جواب پیامبر رو اون دنیا با نسبت هایی که به ایشون میزنید بدید ،استغفار کنید

مهدیا

سلام علیکم ما کان محمد ابا احد من رجالکم لکن رسول الله و خاتم النبیین... جناب بهتر بود پیامبر صلی الله علیه و اله رو با اسم خطاب نکنید. به نظر من نیت شما خیر است اما راه درستش این نیست که در جایی طرف شیعه را بگیرید و جایی طرف اهل سنت. معنای بیطرفی این نیست... شما نقل روایات به طور دقیق کنید. خواننده خود قضاوت خواهد کرد.. مبادا حق و باطل را درهم آمیزید که از هدفتان دور می شوید. کتاب های زیادی در این زمینه هست که به شما کمک می کنه بهتر بنویسید. ان شاءالله همه ما در راه حق قدم برداریم. من الله التوفیق

ف.ا

سلام عالی بود مطالب جالبی بود واسه تحقیقم بدرد خورد

شریفی

لطفا اسم مقالتون رو عوض کنید عایشه شایسته همچین لقبی نیست وبسیار بسیار تشکر از این نوشته های بسیار جالب وروشن کننده من بچه شیعه خیلی لذت بردم امیدوارم دوستان سنی ما هم روشن بشوند.