ازدواج امّ کلثوم دختر امام علی با عمر خلیفه دوم

 

با این شرایط چگونه می‌توان ، به آسانی پذیرفت که فرد متجاوز، از دختر زهرا(سلام الله علیها) خواستگاری کرده و پدر و کسان دختر با دست و دل باز، دسته گل زهرا را به وی اهدا کرده‌ باشند؟!

از این جهت چنین مسائلی به خاطر تعدد ابعاد، بیش از هزار سال مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و چون صفحات کتاب محدود است، تنها نظریات گوناگون پی افکنان کلام و حدیث شیعی را در اینجا می‌آوریم:

1. نظریة شیخ مفید

شیخ مفید (336ـ 413)، در رساله ویژه‌ای که در این موضوع نوشته، در صحت آن تشکیک کرده و می‌گوید: خبر تزویج از طریق زبیر بن بکار[1] نقل شده و او مورد اعتماد نیست، به خصوص که او از دشمنان علی(ع) بود، طبعاً نقل وی، به ویژه آنچه مربوط به بنی‌هاشم است، قابل پذیرش نخواهد بود.

آنچه مایه انتشار این خبر گردید، این است که ابومحمد، حسن بن یحیی علوی آن را در کتاب «النسب» خود نقل کرده و از آنجا که فردی علوی آن را نقل کرده است، گروهی آن را پذیرفتند.

آنگاه شیخ مفید، استاد عقاید شیعه، به وجود تناقض‌ها و اختلاف‌های عجیب و غریب در نقل این قطعه از تاریخ اشاره می‌کند و می‌گوید: نقل‌های مختلفی در این باره وجود دارد، از جمله این که:

1. علی(ع) او را به عقد عمر درآورد.

2. این کار به وسیله عباس عموی علی(ع) صورت پذیرفت.

3. این کار از روی تهدید انجام گرفت.

4.عروسی صورت پذیرفت و عمر از او دارای فرزندی به نام «زید» شد.

5. خلیفه پیش از مراسم عروسی کشته شد.

6. زید نیز دارای فرزندی بود.

7. او کشته شد و وارثی نداشت.

8. او و مادرش در یک روز کشته شدند.

9. مادرش پس از وی زنده بود.

10. مهریه او چهل هزار درهم بود.

11. مهریه او چهار هزار درهم بود.

12. مهریه او پانصد درهم بود.

این اختلاف‌ها شک و تردید را در ذهن انسان زنده کرده و اصل تزویج را زیر سؤال می‌برد.[2]

2. امّ کلثوم ربیبه امام(ع) بود

برخی از نویسنـدگان معتقدند امّ کلثومی که به تزویج خلیفه درآمد، ربیبة امام علی(ع) بود، نه دختر صلبی او؛ زیرا اسمـاء بنت عمیس پس از درگذشت جعفر بن ابی طالب، با ابوبکر ازدواج کرد و از این ازدواج دختری به نام امّ کلثوم متولد شد. پس از درگذشت خلیفة نخست، اسماء با علی(ع) ازدواج کرد و دختر خود را به عنوان ربیبه به خانه امام آورد، سپس همین ربیبه به عقد عمر بن خطاب درآمد.

این نظریه چندان استوار نیست؛ زیرا درست است که ابوبکر دختری به نام امّ کلثوم داشت، ولی مادر او «حبیبه» دختر یکی از انصار، به نام زید بن خارجه بود. امّ کلثوم دختر ابی‌بکر را طلحة بن عبیداللّه تزویج کرد و از او فرزندانی به نام‌های محمد و زکریا و عایشه به دنیا آمدند. پس از کشته شدن طلحه، عبدالرحمن بن عبداللّه وی را تزویج کرد.

خلاصه این که اسماء بنت عمیس با ازدواج با ابی‌بکر، جز
یک فرزند به نام «محمد» به دنیا نیاورد. بنابراین، نمی‌توان گفت امّ کلثوم مورد گفتگو، دختر اسماء بنت عمیس است؛ زیرا اصلاً اسماء دختری از ابو‌بکر نداشت و امّ کلثوم که دختر ابو‌بکر بود، از مادری به نام «قتیله» متولد شده و او هم با طلحة بن عبیداللّه (نه عمر ابن خطاب) ازدواج کرد.[3]

3. واکنش‌های مختلف در برابر خواستگاری خلیفه

انگیزه ظاهری خلیفه برای ازدواج، حدیثی بود که از پیامبر نقل می‌کرد:

«هر نوع پیوند نسبی و سببی روز قیامت از هم گسسته می‌شود، جز پیوند با من از طریق نسب یا سبب».[4]

آنگاه خلیفه افزود: من با پیامبر مدّت‌ها زندگی کرده‌ام، می‌خواهم این کار انجام بگیرد.

ولی در باطن انگیزه دیگری در کار بود و آن این که از این طریق می‌خواست بر اعمال گذشته خود سرپوش بگذارد و با آن پیوند خویشاوندی، گذشته به فراموشی سپرده شود.

آنگاه که خواستگاری انجام گرفت، امیرمؤمنان به صورت‌های مختلف عذر خواست که این کار انجام نگیرد:

الف. فرمود: دخترم کوچک است (فعلاً هنگام ازدواج او نیست).

خلیفه پاسخ داد: به خدا سوگند منظور تو آن نیست، ما می‌دانیم منظور تو چیست، تو خواستی از این کار جلوگیری کنی».[5]

ب. بار دیگر عمر بر خواستگاری اصرار کرد، حضرت این بار عذر دیگری آورد.

با توجه به آنچه در کتاب‌های فریقین وارد شده، ازدواج رخ داده و متصدی آن عموی امام، عباس بن عبدالمطلب بوده است، ولی سخن این‌جا است که آیا این پیوند، با طیب خاطر انجام گرفته و یا فشارهایی از خارج و داخل در آن مؤثر بوده است.

شما با یک محاسبه کوتاه و داوری وجدان می‌توانید پایه این ازدواج را از منظر طیب نفس و طوع و رغبت به دست بیاورید.

1. شکی نیست که روابط خاندان رسالت با خلیفه وقت کاملاً تیره و تار بود ویورش به خانه وحی و هتک حرمت دخت گرامی پیامبر (ص) چیزی نیست که بتوان آن را انکار نمود و ما مدارک آن را در پاسخ به یکی از پرسش‌ها ارائه کردیم.

2. عمر فردی خشن و تندخو بود، هنگامی که خلیفه او را بر خلافت برگزید، گروهی از صحابه بر این امر اعتراض کردند و گفتند: یک فرد خشن و تندخو را بر ما مسلط کردی؟

3. طبری می‌نویسد: خلیفه، نخست از دختر ابوبکر به نام «ام کلثوم» خواستگاری کرد ولی دختر ابوبکر به خاطر تندی اخلاق خلیفه، دست رد بر این خواستگاری زد.[6]

بنابراین نمی‌توان این ازدواج را نشانه حسن روابط دانست.

آنچه از مدارک شیعی استفاده می‌شود، تنها عقدی بوده و بس. و امّا این که مراسم دیگری انجام گرفته یا نه، چندان روشن نیست. حتی امام صادق(ع) می‌فرماید: روزی که عمر بن خطاب درگذشت، امیرمؤمنان، دخترش ام‌‌کلثوم را به خانه خود آورد.[7]

مسعودی می‌نویسد: عمر از این ازدواج طرفی نبست و ثمره‌ای به نام فرزند نداشت.[8]

در کنار این حادثه، بسیاری از مورخان و رجال نویسان مطالبی را متذکر شده‌اند که هیچگاه قابل پذیرش نیست و با کرامت و عفت خاندان رسالت سازگار نمی‌باشد. از این گذشته اسانید آنها نیز مخدوش و مردود است، و لذا از آوردن آنها خودداری می‌کنیم.

 

--------------------------------------------------------------------------------

[1] .  زبیر بن بکار از اولاد زبیر صحابی ، قاضی عصر معتصم عباسی است که در مکه به سال 256 درگذشت.

[2] .  مصنفات الشیخ المفید:7، 86، 90، اختلافات بحث انگیز که شیخ به آن اشاره کرده، در کتاب «الذریة الطاهرة» نگارش ابی‌بشر دولابی224ـ 310، صفحات: 157، 162 آمده است.

[3] .  اسدالغابه، ج5، ص 395.

[4] .  الطبقات الکبری، ج8، ص 463.

[5] .  الطبقات الکبری، ج8، ص 464; الذریة الطاهره، ابی بشر دولابی(224ـ 360)، ص 155.

[6] .  تاریخ طبری، ج5، ص 58.

[7] .  کافی، ج6، ص 115.

[8] .  مروج الذهب، ج2، ص 321، چاپ دارالاندلس، می‌گوید: عاصم و عبیداللّه وزید از یک مادر متولد شده‌اند در حالی که دیگران می‌گویند: زید از ام کلثوم متولد شده است.

 

 

/ 4 نظر / 74 بازدید
مهدی

لوكان بعدي نبي لكان عمر بن الخطاب. اگر بعد از من پيامبري مي آمد حتما آن پيامبر عمربن خطاب می شد . رسولخدا ص 1_ روزی که عمرايمان آورد تعداد مسلمانان 39 نفر بودند. 2_ اسلام آوردن عمر آرزوي رسولخدا و عزت اسلام بود. 3_ عمراز جمله ده نفري هستند كه پيامبر آنها را در دنيا وعده بهشت داد. 4_ عمراولين خليفه بود كه لقب امير المومنين گرفت. 5_ عمر پدر ام المؤمنين حفصه، پدر خانم رسول خدا می باشد و رسولخدا داماد ايشان هستند. 6_ در زمان خلافت ايشان سرزمين های شام،عراق،مصر،ايران بزرگ،طرابلس وآذربايجان فتح گرديد. 7_ شهرهای بصره وکوفه در دوره خلافت ايشان بنا گرديد. 8_ ايشان اولين کسی است که تاريخ هجری را اساس گذاشت 9_ پس از رحلت در خانه حضرت عايشه در جوار رسولخدا وابو بکر دفن گرديد. 10_ نسب ايشان با رسول خدا در کعب بن لوئ به هم می رسد. 11_لقب: فاروق (جدا کننده حق از باطل) اين لقب توسط رسولخدا در روز اسلام آوردن عمر به ايشان داده شد،زيرا خداوند به وسيله او اسلام را عزيز وقوی ساخت و او حق را از باطل جدا کرد. 12_کنيت: ابو حفص را روز جنگ بدر رسولخدا به ايشان را به داد.

علی

مصاحبت با رسول اکرم صلی الله عليه وسلم همصحبتی وهمراهی با رسولخدا چنان در ايشان اثر کرد که از او مؤمن مثالی ومتعهد به پروردگار، مطيع وفرمانبردار پيامبر ومخالف سرسخت دشمنان اسلام ساخت. در تمام غزوات وجنگ ها با رسولخدا حضور داشت. رسول اکرم از او با جملات زيبا وگهربار خويش اين چنين تقدير کرده و او را تحسين می نمود. «إِنَّ اللَّهَ جَعَلَ الْحَقَّ عَلَى لِسَانِ عُمَرَ وَقَلْبِهِ» " همانا خداوند حق را در زبان عمر جاری ودر قلب او نهاده است. عمر با تدبير وشجاع ، سياست مدار ومدبر ومشاوری امين بود وبنا به حکمت الهی در چند مورد تحريم شراب،عدم قبول فديه،وموضوع حجاب از آن جمله است، او ازاصحاب عهد رسالت بود وهمانند ساير اصحاب بزرگوار رسول اکرم در دامن رسالت به نيکوترين وجه تربيت گرديد. سالها همراهی با منجی عالم بشريت از او عمری ساخت که با همه شهامت، شجاعت و ... نتوانست رحلت جانسوزختم الأنبياء، نبی معصوم ورحمت جهانيان را تحمل کند، او ازشدت غم ودرد فقدان رسول اکرم می گفت " رسولخدا از دنيا نرفته بلکه دوباره به ميان مردم باز می گردد ومی گفت: هر کس بگويد: رسولخدا از دنيا رفته است گردنش را با شمشير می ز

رضا

اولین کسی که ایمان آورد علی بود فاتح خیبر علی بود در غدیر خم این دست علی بود که به عنوان من کنت مولا علی مولاه بالا رفت. همسر دختر پیامبر بود پیامبر او را برادرم علی خواند. پیامبر گفت اگر علی نبود کفوی برای فاطمه نبود پیامبر گفت من شهر علمم ولی باب آن. در ضمن علی و مهدی (که قطعا اسمتان دروغی است) یک سند بیارید که آرزوی پیامبر ایمتن آوردن عمر بود در این سایت صدها سند است که از کتب سنت هست که علی جانشین بعد پیامبر و عمر قاتل دختر پیامبر است . اینهایی که شمردید فضیلت نیست هنر نیست که شهر کوفه رو ساخته از جنایات و بی لیاقتی های عمر بگویید که چه کتابخانها سوزاند و سپاه جنایتکار عرب به نوامیس مردم تجاوز کرد . یک شاهد بیارید که سپاه علی اینکارها را کرده

علوی

لعنت بر عمر که اینقدر مایه اختلاف در مسلمانان شده است