قسم یادکردن در معامله چه پیامدی دارد؟


پیامبر خدا(ص) در خصوص این که در کسب و تجارت از چه کارهایی باید پرهیز کرد، فرمودند:
"کسی که خرید و فروش می‏‌کند باید از پنج کار دوری ورزد و گرنه نباید خرید و فروش کند: ربا، سوگند، پوشاندن عیب کالا، تعریف و تبلیغ در موقع فروش و بدگویی از کالا در موقع خرید آن (۲)".


یکی از مسائل و گرفتاری‌های ما به ویژه در معاملات و کسب‌هایمان این است که سعی می‌کنیم برای رسیدن به هدفمان از خدا و پیغمبر و دین مایه بگذرایم اما باز فراموش می‌کنیم که بزرگان دینی ما درمذمت این کار چه گفته‌اند!


آن حضرت همچنین فرمودند: " ای جماعت دلاّل! کمتر سوگند خورید که این کار کالا را به فروش می‏‌رساند و سود (حقیقی) را می‏‌برد(۳)".

امام صادق(ع) نیز در این باره می‌فرمایند: "خداوند تبارک و تعالی از کسی که با قسم و سوگند خوردن کالای خود را به فروش رساند نفرت دارد (۴) ".

اسلام برای این‌که روابط اقتصادی نیز همانند روابط اجتماعی با صداقت و راستی و از روی عدالت و رضایت انجام پذیرد و مصالح فردی و اجتماعی تأمین و مردم با خیال راحت و آرامش زندگی کنند، در زمینه تجارت و معاملات نیز احکام و قوانینی مقرر داشته است تا با اجرای آنها بتوانند زندگی سالم و خداپسندانه‌ای داشته باشند.

بدانید اسلام  به حق الناس است به گفتار و پندار و کردار درست در مقابل خلق الله است و نمازو روزه یک وظیفه است برای شکر نعمت نه منت بر خدای تعالی برای پاداش روز جزا!!!!

خداوند متعال صدها اسم دارد. هر کدام از بندگان جویای یکی از آنهاست؛ گنهکار غفارش خواند و آنکه در پی روزی است رزاق. و آنکه در پی بخشایش است دست به دامان رحمتش دارد و البته به هر بنده ای با صفتی روی می کند، به یکی با رحمت و دیگری با عذاب. یکی را دستگیری می کند و دیگری را رها. ما هستیم که این تفاوت ها را رقم می زنیم. اگر به بندگانش ستم کنیم به عذابش گرفتار آییم و اگر به طاعتش [اجابت فرمانش]مشغول باشیم در دریای رحمتش غرقمان خواهد کرد.
اگر با مردم یا در خانه با خانواده مهربان بودیم او هم با ما مهربان خواهد بود چرا که بر طبق آموزه های دینی یکی از موارد جلب غفران او گذشت بر مردم است. او چشم بر خطای کسانی که در ناملایمات زندگی راه سازگاری با مردم را در پیش گیرند، می بندد و از بدی هاشان می گذرد اما با کسانی که راه ناسازگاری را در پیش بگیرند حسابگرانه و موشکافانه رفتار خواهد کرد.


منابع:

۱- کنزالعمال: ۱۰۰۴۳ منتخب میزان‌الحکمة: ۹۰
۲- بحارالأنوار: ۱۰۳ / ۹۵ / ۱۸ منتخب میزان‌الحکمة: ۸۸
۳- الکافی: ۵ / ۱۶۲ / ۲ منتخب میزان‌الحکمة: ۹۰
۴- أمالی الصدوق: ۳۹۰ / ۶ منتخب میزان الحکمة: ۹۲

/ 0 نظر / 8 بازدید