مناظره شیرین فضال شیعه با ابو حنیفه سنی

 

فضال : ای پیشوا من برادری دارم که از من سالمند تر است ولی پیرو مذهب شبعه است.

من هر چه برای او دلیل بر افضلیت ابوبکر می آورم تا او را به مذهب خود (تسنن) جذب کنم دلائل مرا رد می کند اکنون از شما استمداد می کنم بفرمائید دلیل برتری ابوبکر و عمر بر علی (علیه السلام) چیست تا آنرا به برادرم بگویم و او را قانع کنم .

ابو حنیفه : به برادرت بگو چگونه علی(علیه السلام) را بر ابوبکر و عمر مقدم می داری با اینکه : ابوبکر و عمر در حضور پیامبر صلی الله علیه و آله نشسته بودند و پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم علی (علیه السلام ) را به جبهه می فرستاد و این خود دلیل است که پیامبر صلی الله علیه وآله آنها را بیشتر دوست داشت و به حفظ جان آنها توجه داشت .

فضال : اتفاقا همین سوال را به برادرم تذکر دادم او در پاسخ من گفت : مطابق قرآن علی (علیه السلام) به جهاد و جنگ با دشمن می رفت برتر است زیرا در قرآن می خوانیم :

وَ فَضٌلَ اللهُ المُجاهدینَ عَلَی القاعدینَ اَجراً عظیماً

((خداوند مجاهدان را بر نشتگان برتری بزرگ عطا کرد)) (نسا ـ ۹۷)

ابو حنیفه : به برادرت بگو چگونه علی (علیه السلام) را از ابوبکر و عمر برتر می دانی با آنکه آن دو در کنار قبر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دفن شده اند ولی قبر علی(علیه السلام) فرسخها از قبر پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم فاصله دارد ! و این موقعیت و افتخار برای آنها کافیست .

فضال : اتفاقا همین دلیل را به برادرم گفتم برادرم در پاسخ گفت : خداوند در قرآن می فرماید :

لا تَدخُلوا بُیوتَ النٌبیٌِ اِلٌا اَن یُوذَنَ لَکُم

((بدون اجازه پیامبر وارد خانه او نشوید)) (احزاب ـ ۵۳)

روشن است که قبر پیامبر صلی الله علیه و آله در خانه ملکی خودش بود قطعا آن حضرت چنین اجازه ای به آنها نداده و وارثین آن حضرت نیز اجازه نداده اند .

ابوحنیفه : به برادرت بگو عایشه و حفصه مهریه ای را که از همسرشان پیامبر صلی الله علیه و آله طلب داشتندبه جای آن از زمین آن حضرت گرفتندو هر کدام به پدر خود بخشیدند .

فضال : اتفاقا همین پاسخ را به برادرم گفتم او گفت مگر قرآن نخوانده ای که خداوند به پیامبرش می فرماید :

یا اَیُهَا النَّبیُّ اِنّا اَحلَلنا اَزواجَکَ الَّتی اتَیتَ اُجورَهُنَّ

((ای پیامبر ! ما همسرانت را که مهریه آنها را پرداخته ای بر توحلال کردیم )) (احزاب ـ ۴۹)

بنا بر این پیامبر صلی الله علیه و آله در زمان حیات خود مهریه همسرانش را داده است .

ابو حنیفه : به برادرت بگو : عایشه و حفصه دو همسر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بودند آنها به اندازه سهم ارث خود از آن خانه گرفتند و آن را به پدران خود بخشیدند و بر این اساس جنازه آنها در آنجا به خاک سپرده شد .

فضال : اتفاقا همین دلیل را به برادرم گفتم او در پاسخ گفت : شما برادران اهل تسنن اعتقاد دارید که پیامبر صلی الله علیه و آله چیزی را برای بستگانش به ارث نمی گذارد و بر همین اساس فدک را از حضرت زهرا سلام الله علیها گرفتید وانگهی اگر بپذیریم که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از خود ارث می گذارد او در هنگام رحلت ۹ همسر داشت ارث همه آنها یک هشتم از آن خانه خواهد شد و اگر یک هشتم آن خانه را بر ۹ نفر تقسیم کنیم به نفری به اندازه یک وجب در یک وجب زمین می رسدنه به اندازه طول و عرض قامت یک انسان .

ابوحنیفه با شنیدن این جواب ماند و با عصبانیت به شاگردان خود رو کرد و گفت : اخرجوه فانه رافضی و لا اخ له ((او را از مسجد بیرون کنید زیرا او خودش رافضی(شیعه) است و برادری ندارد .

منبع : خزائن نراقی صفحه ۱۰۹

/ 0 نظر / 40 بازدید