عمر حکم سجده بر باسن

 

 

حدثنا أبو داود قال حدثنا سلام عن سماک بن حرب عن سیار بن المعرور قال سمعت عمر بن الخطاب یخطب وهو یقول یا أیها الناس إن رسول الله صلى الله علیه وسلم بنى هذا المسجد ونحن معه والمهاجرون والأنصار فإذا اشتد الزحام فلیسجد الرجل على ظهر أخیه(1)

 

ترجمه:از عمر شنیدم که بر روی منبر می گفت : ای مردم ، رسول خدا (ص) این مسجد را که بنا کرد ، ما و مهاجر و انصار بودیم پس اگر شلوغی به شما فشار آورد ، شخص بر روی پشت(باسن) برادر خویش سجده کند !

 

عبد الرزاق عن معمر عن الاعمش عن مسیب بن رافع أن عمر بن الخطاب قال من اشتد علیه الحر یوم الجمعة فی المسجد فلیصل على ثوبه ومن زحمه الناس فلیسجد على ظهر أخیه(2)

 

ترجمه:عمر گفت هر کس که در روز جمعه گرما بر او فشار آورد ، روی لباس خویش سجده کند ، و کسی که مردم به او فشار آوردند ( و جا برای سجده نداشت) روی پشت برادر خود سجده کند !


 

سیره یاران پیامبر هم سجده بر روی زمین بود؛ جابر بن عبدالله انصاری می گوید: من نماز ظهر را با پیامبر می گزاردم؛ مشتی از سنگریزه در دست گرفته و آنها را دست به دست می کردم تا خنک شوند و به هنگام نماز، بر آنها سجده کنم. (3)


بیهقی یکی از دانشمندان اهل سنت، درباره تبیین این حدیث می نویسد: اگر سجده بر لباس متصل به بدن جایز بود، قطعا این کار آسان تر از خنک کردن سنگریزه ها در کف دست و قرار دادن آنها برای سجده بود. (4)

 

برخی شیعه را به بت پرستی متهم نموده و ادعا می کنند شیعه که بر مهر سجده می کند و آن را در جلوی خود در محل سجده قرار می دهد، این عمل گونه ای از بت پرستی است؛ گویا خواسته اند ادعا کنند که: شیعه با این عمل، مهر را عبادت می کند، نه خدا را!
سنگ و خاک، «مسجود علیه» است و نه «مسجود له»؛ یعنی «بر»خاک و سنگ سجده می شود و «به» آن سجده نمی شود. دقت در این نکته، پاسخ به کسانی است که شبهه پرستش مهر توسط شیعه را بر زبان جاری می سازند!
در احادیث  پست قبلی عرض شد که یکی از چیزهایی که سجده بر آن صحیح است خاک است. مهر، موضوعیتی ندارد اما چون آن را هم از خاک می سازند و در خانه ها و مساجد و ... که فرش دارد و سجده بر فرش هم صحیح نیست، لذا برای سهولت کار از مهر استفاده می کنند و آن را در سجده گاه قرار می دهند تا بر خاک (=مهر) سجده کنند. این کار به معنای آنست که ما بر مهر به عنوان چیزی که سجده بر آن صحیح است، سجده می کنیم (=به عنوان مسجود علیه) اما هرگز برای مهر سجده نمی کنیم و آن را به عنوان معبود نمی پرستیم (=نه به عنوان له). پرستش مختص ذات اقدس اله است و هیچ چیز را در این پرستش شریک قرار نمی دهیم.


اسناد:
1)مسند الطیالسی  ج 1   ص 13 ش 70
2)مسند أحمد بن حنبل  ج 1   ص 32 ش 217 و همچنین  مصنف عبد الرزاق  ج 1 ص 398

3- مسند احمد، ج3/ص327
4- سنن کبری، ج2/ص 106

 

منبع : بخشی از مطلب از وبلاگ شناخت عمر از کتب اهل سنت عاریه شده است

/ 0 نظر / 31 بازدید