چرا پیامبر(ص)، حضرت علی (ع) را در غزوه تبوک با خود نبرد؟


امیرالمؤمنین علی (ع) به غیر از غزوه تبوک در تمامی غزوات پیامبر(ص) حضور داشتند و اتفاقاً در این غزوه جنگی هم درنگرفت. یعنی در تنها غزوه ای که علی(ع) حضور ندارد، نبردی هم واقع نشد که مردم جای ایشان را در آن خالی ببینند.

اما علت چه بود؟
با توجه به این که پیامبر(ص) می خواست مدینه (مرکز حکومت اسلامی) را ترک کند لازم بود کسی را به جانشینی خود در مدینه بگمارد. البته هرگاه پیامبر(ص) از مدینه خارج می شد، یکی از اصحاب را به عنوان جانشین خود در مدینه قرار می داد.

در این زمان امیرالمؤمنین علی(ع) را تغیین کرد. البته با آن سپاه بزرگی که برای نبرد با امپراتوری روم تشکیل شده بود، این سؤال مطرح می شود که در چنین لشکر کشی بزرگی چرا علی(ع) به عنوان برجسته ترین سردار اسلام حضور ندارد؟ آیا جانشینی پیامبر(ص) در مدینه مهم تر است یا حضور بزرگ ترین فرمانده سپاه اسلام در منطقه جنگی؟ لذا بعضی منافقین شایعه کردند که پیامبر(ص) نظرش از علی برگشته و مثل سابق به ایشان عنایت ندارد. البته پیامبر(ص) هنگامی که متوجه جوسازی منافقین شد، در جمع مردم برای خنثی کردن این تبلیغات منفی و عملیات روانی حدیث مشهور و بسیار مهم «منزلت» را درباره امیرالمؤمنین (ع) بیان فرمود:

 «یا علی انت بمنزله هارون من موسی الا انه لا نبی بعدی/ای علی جایگاه تو نسبت به من همچون جایگاه هارون به موسی است با این تفاوت که بعد از من پیامبری نخواهد آمد».

یعنی هارون که برادر، وصی و جانشین حضرت موسی(ع) و شریک در رسالت او بود، تنها تفاوتش با امیرالمؤمنین(ع) این است که او پیامبر بود اما بعداز پیامبر اسلام(ص) دیگر پیامبری نخواهد آمد .

و پیامبر (ص) با این سخن پیش از غدیر برای خلافت و جانشینی بلافصل علی(ع) زمینه سازی کردند.

/ 0 نظر / 32 بازدید